BRATISLAVA. Mal všetky predpoklady na to byť vyzývateľom premiéra Roberta Fica, no pred dvoma mesiacmi prezident Andrej Kiska oznámil, že kandidovať v parlamentných voľbách nebude. Výrazná tvár, ktorá by v ľuďoch vzbudzovala dôveru a nádej na zmenu, tak v politike stále chýba.
"Základom na prípadný úspech u voličov je silný príbeh, to, že sa kandidát vypracoval sám," hovorí Martin Slosarik z Focusu. Už niekoľko rokov podľa neho prevláda aj trend, že v politickom súboji ľudia dávajú často prednosť nepolitikom.
Šancu na úspech by tak mohol mať aj súčasný kandidát na banskobystrického župana, podnikateľ Ján Lunter. S Kiskom ho spája podobný príbeh aj zmierlivý tón v kampani, ktorý mu môže pomôcť získavať podporovateľov.
Tak ako Kiska aj Lunter vstupuje do politického súboja z pozície úspešného podnikateľa, ktorý založil potravinársku firmu, chce pozdvihnúť župu a poraziť extrémizmus.
K politickým ambíciám mimo župných volieb sa Lunter vyjadruje vyhýbavo. „V tejto chvíli je mojou absolútnou prioritou priniesť riešenia pre obyvateľov v našom kraji a tomu venujem všetku moju energiu a myšlienky,“ povedal pre SME.
V župnej kampani Luntera podporil napríklad aktivista Martin Dubéci z politického hnutia Progresívne Slovensko. O zoskupení sa dlho špekulovalo, či jeho tvárou nebude Kiska.
Dubéci hovorí, že podpora pre Luntera je jeho osobná aktivita. "Čo sa týka Progresívneho Slovenska ako celku, je to stále otvorené."

Cnie sa im, bavia sa
Viacerí politici sa v minulosti snažili zastať miesto, ktoré vzniklo po SDKÚ, no niekedy sa to nekončilo len neúspechom, ale úplným fiaskom, ako v prípade Radoslava Procházku zo Siete či Daniela Lipšica z Novy, ktorí sú dnes už mimo politiky.
Niekdajší predseda SDKÚ a bývalý líder pravice Mikuláš Dzurinda, ktorý dnes radí ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovi, nedávno pre Českú televíziu povedal, že premýšľa o návrate do slovenskej politiky. Jej súčasný vývoj vníma kriticky.