Autor: Jozef Klavec / Historická Revue
M edzinárodná forma terorizmu sa sformovala najmä v dôsledku boja islamistických skupín proti okupácii Afganistanu armádou ZSSR a proti vláde, ktorá existovala pod ochranou tejto okupácie. Základom globálnej džihádistickej siete sa tak stali arabskí Afganci, ale aj moslimovia z iných oblastí islamského sveta.
Keď sa viacerí z nich vrátili z bojov v Afganistane, vytvorili bojové skupiny, ktoré pokračovali vo svojom úsilí diskvalifikovať vlády v regiónoch po celom svete, obviňovaných zo zrady a závislosti od zahraničných mocností.
V roku 1996 prišiel do Afganistanu Usáma bin Ládin a spolu s Aimanom al-Zavahrím, členom Egyptského islamského džihádu, predstavovali vodcov teroristickej organizácie al-Káidy (vznikla v 80. rokoch). V tom istom roku zvíťazilo vo vnútornom mocenskom boji v Afganistane hnutie Taliban a vytvorilo pre bin Ládina i jeho stúpencov bezpečné prostredie.
Sformovala sa tak silnejšia al-Káida.

Pavučina s bin Ládinom uprostred
Štruktúra al-Káidy však nekopírovala a dodnes nekopíruje klasickú hierarchicky vytvorenú organizáciu.
“Simultánny útok na americké veľvyslanectvá stál približne 30-tisíc amerických dolárov a výsledok bol ohromujúci.
„
Je len určitým logistickým centrom, na ktoré sú voľne naviazané džihádistické organizácie a bunky v rôznych oblastiach sveta inšpirované odkazom a popularitou osobnosti Usámu bin Ládina.
Sú autonómne aj v zmysle prípravy a uskutočnenia teroristických útokov. V organizačnej štruktúre al-Káidy jednotlivé výbory posudzovali z pohľadu významu a dôsledkov niektoré pripravované teroristické akcie a ich finančné zabezpečenie.
Dôležité postavenie mal finančný výbor, ktorý zodpovedal za pridelenie prostriedkov na realizáciu teroristickej akcie tak, aby bola úspešná a dosiahla svoj cieľ. Zahraničný výbor zasa zodpovedal za nákup zbraní a zásobovanie.