BRATISLAVA. V turbínach malej vodnej elektrárne v Želiezovciach zahynuli stovky až tisíce rýb, prevažne mrien. Elektráreň by mala vyrábať energiu spôsobom, ktorý je šetrný k prírode, no cez víkend spôsobila menšiu ekologickú katastrofu.
Cestou na svoje prirodzené neresiská sa ryby elektrárni nedokázali vyhnúť a turbíny ich zomleli ako mlynček, hovoria miestni aktivisti.
Fotky vylovených zvyškov rýb začali kolovať na sociálnych sieťach a o hromadnom úhyne rýb pri elektrárni informovala aj televízia Markíza.
Mrena obyčajná
- sladkovodná ryba
- žije pri dne v kŕdľoch v silno prúdiacich vodách
- má pretiahnuté, nízke, valcovité telo
- chrbát má sivozelený až hnedoolivový, boky sú striebornej až hlinitej farby
- dorastá do dĺžky 70 centimetrov
- váži do sedem kilogramov (priemerná hmotnosť je 1,5 kilogramu)
- neresí sa od druhej polovice mája do polovice júla
Ministerstvo životného prostredie pre SME povedalo, že situáciu už rieši cez Okresný úrad v Nitre. „Ten vykoná štátny vodoochranný dozor a ak zistí nedostatky, vydá opatrenia na nápravu,“ povedal hovorca ministerstva Tomáš Ferenčák.
Ako sa ryby k turbínam dostali, zatiaľ nik nevie povedať. Nedávno spustená elektráreň má riadny umelo vybudovaný rybochod, ktorý by im mal umožniť, aby sa elektrárni vyhli. Ony namiesto toho aj tento rok plávali po prirodzenej trase, ktorú im zahatala elektráreň.
Spoločnosť Hydroenergia, ktorá elektráreň vlastní, tvrdí, že z technického hľadiska nie je možné, aby také veľké ryby vôbec doplávali k turbínam.
„Na vtoku do turbín sa nachádzajú jemné hrablice, čo je niečo ako mreže, a rozpätie medzi nimi je najviac šesť centimetrov,“ povedal Peter Hegeduš z Hydroenergie s tým, že doteraz sa nič podobné nestalo.
Za veľmi nepravdepodobné považuje aj to, že by ryby vplávali k turbínam cez výtoky z nich. „Rýchlosť prúdenia vody, ktorá vychádza z turbín, je príliš veľká na to, aby ju akákoľvek ryba prekonala."
