BRATISLAVA. Jeden a pol milióna eur na výstavbu štvrtej tribúny futbalového štadióna DAC Dunajská Streda či 2,3 milióna eur na vybudovanie Kartingového a motoristického centra mládeže.
Ministerstvo školstva pripravilo materiál, na aké športové areály by mali ísť nasledujúce dva roky peniaze zo štátneho rozpočtu. Dotačný balík by mal presiahnuť 27 miliónov eur.
Plavčanovmu ministerstvu ako jednému z mála tento rok vláda zvýšila rozpočet. Oproti vlaňajšku približne o 207 miliónov eur. Jedným z dôvodov bolo práve financovanie športu.
Navrhované dotácie však nekritizujú len opoziční poslanci, ale aj odborníci.
Prvým sa nepáči, že materiálu chýbajú jasné kritériá na výber športových projektov, ktoré bude ministerstvo dotovať, ako aj prílišné zameranie sa na veľké projekty na úkor malých na úrovni samosprávy.
Odborníci z oblasti telovýchovy zase poukazujú na to, že podpora športu detí sa rieši len okrajovo a priveľký priestor sa dáva futbalu.

Hranie sa na Ježiška
"Mne to pripadá ako predpríprava na predvolebné strihanie pások," reaguje na materiál ministerstva Martin Poliačik z SaS, člen parlamentného výboru pre vzdelanie, vedu, mládež a šport.
Dotácie ministerstva na športové projekty sú naplánované na roky 2017 až 2018, no použiť sa môžu až do konca roka 2019. Bude to len niekoľko mesiacov pred parlamentnými voľbami, ktoré by mali byť v marci 2020.
“"Zoberieme peniaze z daní, ideme sa hrať na Ježiška a rozdávať."
„
Poliačik hovorí, že dokument spomína len všeobecné výberové kritériá - popularitu a úspešnosť športu, jeho členskú základňu do veku 23 rokov a využiteľnosť dotovaných zariadení.
"Zoberieme peniaze z daní, ideme sa hrať na Ježiška a rozdávať," vraví Poliačik. "Vláde predsa nemôže ísť materiál, že máme peniaze a dáme ich sem a sem bez toho, aby bolo verejnosti jasné, na základe čoho boli rozhodnutia prijaté."
Ministerstvo napríklad dotáciu na vznik futbalovej akadémie v Ružomberku zdôvodňuje tým, že v regióne vyrástlo veľa úspešných futbalistov, ale dorastenci nemajú v meste kde športovať a bývať.
"Ale ani hocijaký športový odborník nemôže v danej chvíli vedieť, koľko rovnako dobrých športovcov vzíde z podobných podmienok," reaguje Poliačik.

Smerom k Világimu
Podpredsedníčka výboru pre vzdelanie a šport Veronika Remišová z OĽaNO zase kritizuje, že peniaze pôjdu najmä na veľké projekty.
Nepáčia sa jej najmä ďalšie peniaze pre futbalový štadión DAC Dunajská Streda. "Majiteľom domáceho futbalového klubu FC DAC je oligarcha blízky strane Most-Híd Oszkár Világi." Most je súčasťou vládnej koalície.
Materiál ministerstva podľa nej farbisto opisuje, ako nový štadión poskytne návštevníkom „aj exkluzívny zážitok spojený s gastronómiou“.
"Zážitok z gastronómie na domovskom štadióne pána Világiho je síce pekná vec, ale na Slovensku máme tisícky talentovaných detí, ktoré nešportujú, pretože ich rodičia si nemôžu dovoliť platiť nákladný výstroj alebo trénerov," hovorí Remišová.
Dotáciu na štadión v Dunajskej Strede hovorkyňa ministerstva Ivana Skokanová vysvetľuje tým, že ešte nie je dobudovaný štadión v Bratislave, a tak reprezentácia bude môcť okrem trnavskej City Arény hrať zápasy aj tam.
Ministerstvo priznáva, že štadión na prestavbu už v roku 2013 dostal zo štátneho rozpočtu 2,4 milióna eur.
Vlády Roberta Fica zo Smeru sú ústretové k podpore štadiónov, ktoré vlastnia bohatí podnikatelia.
Príkladom je aj bratislavský štadión, ktorý stavia veľkopodnikateľ Ivan Kmotrík. Druhá Ficova vláda sa zaviazala, že štadión finančne podporí. Po dokončení v roku 2018 chce štát štadión od Kmotríka odkúpiť za cenu do 48 miliónov eur. Brusel jej schválil dotáciu 36 miliónov eur.
Remišová si všimla, že kým pri "DAC Aréne sa povinné spolufinancovanie nevyžaduje, pri iných, menších projektoch, kde sú prijímateľmi napríklad obce, sa vyžaduje".
Ide napríklad o modernizáciu a rekonštrukciu malých futbalových a hokejových štadiónov. Spoluúčasť žiadateľa ma byť od päť do 25 percent z celkovej sumy.

Deti na poslednom mieste
Zameranie dotácií ministerstva sa nepáči ani Dávidovi Zemanovi z občianskeho združenia Telocvikári.sk "V dokumente je nadužívané slovo futbal," vraví. Väčšina peňazí pôjde na veľké športoviská a zväzom, najmä futbalovým.
Na margo detí a mládeže až na poslednom bode zoznamu Zeman poznamenáva. "Do budúcna bude čím ďalej ťažšie skvalitňovať vrcholový šport, ak sa bude zužovať detský šport."
Jeho kolega Pavol Smutný hovorí, že investičný zámer ministerstva sa len okrajovo venuje unikátnej sieti školských dvorov, telocviční a plavární, ktoré na Slovensku vznikli pred 30 až 40 rokmi.
Oprava a rozvoj tohto systému by vytvorili základňu pre športové talenty, tvrdí. Namiesto toho sa dokument podľa neho venuje len údržbe v prípade havarijného stavu.


Beata
Balogová
