ŽILINA. O piatej hodine popoludní Mariánske námestie v Žiline zaplnili ľudia len do tretiny. Vonku bolo príjemne teplo, deti šantili medzi ľuďmi s transparentmi ako „Iba kvôli prírode nezostanem“ a na všetko sa z diaľky pozerali skupinky cyklistov, ktorí si na námestí urobili zastávku.
Zdalo sa, že viac ľudí si prišlo posedieť v okolitých podnikoch, než na ďalšie kolo protikorupčných protestov. Viacerí ani nevedeli, o čo vlastne na námestí ide, prišli tam s deťmi stráviť príjemný večer.
„Vzhľadom na počet občanov v meste sa musím za účasť hanbiť,“ povedal 23-ročný Marek Smikoň, ktorý študuje na Stavebnej fakulte Žilinskej univerzity. „Bol som aj na protestoch v Bratislave a je to oveľa väčšie. Človek nemá pocit, že je v tom sám."
Nadšenie organizátorov však bolo nákazlivé. Tak ako pri každom proteste, aj teraz sa počet zúčastnených zdvojnásobil hneď, ako na pódiu vystúpil prvý rečník, herec Juraj Kemka.
„Ak premiér Fico na poľnohospodárskej akcii opäť klame, že je to len akcia médií, tak mu odkazujem, že to nie je pravda,“ povedal Kemka asi tisícke poslucháčov s tým, že ho teší, ako sa pozitívna energia študentov šíri do ďalších miest.
Kotlebovi prišlo viac ľudí
Organizácia protestu bola zvládnutá dobre, všetko prebieha hladko. Študenti sa rozhodli pre statický protest a nie pochod cez niekoľko ulíc, čo im uľahčilo prácu.
Tak, ako pri prvom proteste v Bratislave, ani teraz si polícia nepostrážila všetky vstupy, a na námestie plné ľudí by sa pokojne dostala nejaká dodávka.
Mária Kráľová prišla na protest z Trenčína a nemala dojem, že prišlo málo ľudí. Pochválila sa tým, že prvýkrát využila vlakovú dopravu zadarmo, ktorú schválila vláda, proti ktorej protestuje. „Korupcia je jeden z dôvodov, prečo mladí ľudia odchádzajú,“ hovorí.

Hudobné kapely striedali rečníkov, tak ako býva zvykom aj na iných protestoch. Ľuďom, ktorým sa nechcelo ísť do davu, prekážalo, že reproduktory boli nasmerované iba do centra námestia. Na kraji bolo veľmi slabo počuť, čo sa vlastne na pódiu deje.
Dvojici na rohu námestia to vyhovovalo, lebo prišla len na pivo a študentov označila za zmanipulovaných mladých ľudí.
Sedemdesiatpäťročný Peter Kubiš udalosť sledoval z neďalekej lavičky. S protestmi súhlasí a drží študentom palce. Ako Žilinčan však vie, že bežné jarmoky sú v tomto meste úspešnejšie ako protikorupčný protest.
„Keď tu bol naposledy Kotleba, prišlo viac ľudí,“ hovorí Kubiš. On sa radšej zúčastnil protestu proti nemu o pár ulíc vedľa, keďže politika považuje za fašistu.
Ľudí vyburcoval Kováčik
Dav bol na rozdiel od bratislavských protestov pasívny, na skandovanie potreboval výzvu od organizátorov.
Jeden zo spevákov skritizoval svojho predchodcu, že počas prípravy nič nehovoril a nastalo „trápne ticho“. On sa radšej rozhodol povedať vtip, ako sa mu pokazilo maslo len preto, že vedľa mal odložený časopis, kde bol na titulke minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru.
Ľudí prebudí až zmienka o slovách špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, že cíti tlak na svoju funkciu a zrejme časom odstúpi.
Nálada sa odvtedy už len zlepšovala, na pódium prišla rodáčka zo Žiliny Zuzana Hlávková, ktorá upozornila na podozrivé kultúrne podujatia počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ.
Nasledovala Anna Remiášová, ktorej rétorické schopnosti sa s každým vystúpením zlepšujú.
Ľudí neodradil ani začínajúci dážď. Počkali, až na záver a hymnu. Opäť zlyhala technika a niekde pri slovách „zastavme ich bratia“ zaznela elektronická hudba.
Na otázku organizátora pražského pochodu Šimona Žďarského, či vytrvajú, volali, že áno. "Najväčšou chorobou Slovenska je ľahostajnosť," povedal Žďarský.

Proti chobotnici
V Prešove prišlo na námestie asi dvetisíc ľudí. „Bolo to niečo neuveriteľné. Nechcelo sa mi veriť, že príde toľko ľudí, aj keď v kútiku srdca som verila. Bola to podľa mňa skutočne vydarená akcia. Toto asi na Prešov nikto nečakal,“ povedala jedna z organizátoriek Katka Šarníková.
Pozdrav protestu poslala aj speváčka Katka Koščová: „Pamätám si, ako som pred pár týždňami odhovárala našich študentov od toho, aby robili pochod v inom termíne ako Bratislava a Košice, bála som sa, že sa to stratí, nadšenie opadne a neprídu ľudia, ale som nesmierne rada, že sa nedali. Prešov, som veľmi hrdá, že ti to nie je jedno!“
„Nechceme bojovať o prežitie, ale chceme žiť,“ hovorila predtým na pódiu učiteľka Michaela Mikulová. „Nech sa neskončí tento pochod len na zaprášených záznamoch a v archívoch televízií. Cenní sme, len keď volíme a platíme dane. Začnime bojovať proti posledným článkom chobotnice v regiónoch.“
„Ako môže policajt chytať vagabundov, keď jeho nadriadení sú Kaliňák a Gašpar?“ pýtal sa davu bývalý policajt Jozef Žaťko.
Objavili sa aj hlasy, ktoré s pochodom nesúhlasili, muž v strednom veku vykrikoval na protestujúcich nadávky.

Beata
Balogová
