BRATISALAVA. Podobne ako kauza Ladislava Bašternáka aj kauza okolo Mariána Kočnera pochádza z čias vlády Ivety Radičovej. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister vnútra Robert Kaliňák (Smer).
"Môžeme sa opýtať, že čo pán Sulík, pán Lipšic alebo pán Matovič urobili v tom čase, kedy sa tieto milióny týmto podnikateľom vyplácali," uviedol.
Kaliňák nevie o žiadnych kontrolách
Podľa jeho slov, nevie o tom, že by sa počas tohto obdobia vykonávali nejaké kontroly.
"V tomto prípade konal z vlastnej vôle (orgán činný v trestnom konaní, pozn. TASR), bez trestného oznámenia, na základe operatívnych informácií. Čiže z tohto pohľadu si myslím, že ak tu niekto niečo neurobil, zanedbal alebo prikryl, tak všetky otázky smerujte k blízkemu človeku pána Kočnera, pánovi Sulíkovi," dodal Kaliňák.
Reagoval aj na stredajšie vyhlásenia opozície, že Kočner je po Ladislavovi Bašternákovi najväčšie vládou chránené zviera. Podľa neho je chránený tak akurát opozíciou.
"Všetky tieto aktivity boli vykonané za vlády Ivety Radičovej. S pánom Sulíkom sa aktívne stretávali a debatovali o tom, kto má byť hlavou trestného konania na Slovensku," dodal šéf rezortu vnútra.

Závery vyšetrovania
Opozičná poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO-NOVA) v stredu vyhlásila, že prakticky všetky kauzy vlád Roberta Fica (Smer) ukončili policajní vyšetrovatelia pod vedením ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer) slovami skutok sa nestal alebo tento skutok nie je trestným činom.
Remišová dodala, že inak to nebolo ani pri najnovšom prípade, keď polícia odložila trestné oznámenie kriminalistov Finančnej správy.
Pri firmách okolo Mariána Kočnera mali podozrenie, že podvodmi s DPH obrali štát o viac ako osem miliónov eur.
"Policajný vyšetrovateľ v texte zverejneného uznesenia píše siahodlhé texty o tom, prečo je konanie Mariána Kočnera v poriadku a že nezistil ani jednu podozrivú skutočnosť. Štát podľa finančnej správy prišiel o vyše osem miliónov eur, ale policajný vyšetrovateľ nevidí ani ten najmenší úmysel podvádzať," povedala Remišová.

Kočnerova sieť
Remišovú by zaujímalo, čo bolo dôvodom celej reťaze týchto prevodov nehnuteľností, keď na ich začiatku bol Kočner a ten istý muž je stále aj na jej konci.
"Jedna z jeho spoločností stále prevádzkuje hotel Residence, časť priestorov a parkovisko v ňom vlastní ďalšia z firiem a internetovú doménu iná z jeho spoločností. Hotel Šport má už iných vlastníkov, ale na liste vlastníctva je stále záložné právo v prospech Kočnerovej spoločnosti. Ako majiteľka internetovej domény je stále uvedená jeho dcéra. V roku 2015 dostal hotel dokonca od štátu dotácie viac ako 700-tisíc eur," povedala.
Podľa Remišovej nezáleží na tom, či štát zaplatil nadmerné odpočty DPH za vlády Smeru alebo za predchádzajúceho kabinetu.
"Daňový úrad môže dávať pokuty, ale iba polícia môže vyšetrovať trestné činy súvisiace s miliónovými sumami na vrátenej DPH. A je neprijateľné, že tak vážne podozrenia policajný vyšetrovateľ bez problémov odložil. Živnostníci a malí podnikatelia musia platiť vysoké odvody, aj keď nezarobia ani euro. Ak ľudia zabudnú zaplatiť dane či odvody, alebo na ich zaplatenie nemajú, štát ich okamžite vymáha, často cez exekútorov," upozornila poslankyňa.
Ľudia sa už podľa nej nemôžu pozerať, ako malá skupina ľudí tuneluje našu krajinu.

Vládni chránenci
Opozícia preto zvažuje zvolanie mimoriadnych parlamentných výborov a vyzýva generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, aby zabezpečil spravodlivé vyšetrenie prípadu, keďže nad vyšetrovaním má dozor prokuratúra.
Poslanec Jozef Rajtár (SaS) sa v tomto kontexte domnieva, že Kočner je po Ladislavovi Bašternákovi najväčšie vládou chránené zviera.
"Osem miliónov zmizlo podvodom, ale polícia a prokuratúra na tom nevidia nič zlé. Osem miliónov zmizlo a nikto nie je vinník. Kto vymôže tieto peniaze naspäť?" pýtal sa.
Národná kriminálna agentúra (NAKA) začiatkom roka podozrivo zastavila vyšetrovanie daňových podvodov, ktoré mal spáchať podnikateľ Marián Kočner. Ako prvý o tom informoval Trend. Na vratkách si mal vypýtať 8,19 milióna eur. Policajný prezident Tibor Gašpar v utorok (13.6.) pripustil, že požiada, aby postup vyšetrovateľa preveril Čižnár.
Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) už potvrdil, že špeciálny prokurátor Dušan Kováčik preverí postup orgánov. "Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik dnes vydal pokyn na vyžiadanie a predloženie vyšetrovacieho spisu na preskúmanie postupu vyšetrovateľa a dozorujúceho prokurátora," informovala hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.