BRATISLAVA. Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz (Most) v predloženej správe o svojej činnosti za rok 2016 priznáva vlastnú neschopnosť. Vyhlásil to jeho predchodca Peter Pollák (OĽaNO)
„Odkedy nastúpil, neurobil fakticky nič. Uvádza, že robil de facto len organizačné zmeny, teda v preklade vyhadzoval ľudí a nahrádzal ich vlastnými a pripravoval stratégie, teda nechal písať ďalšie zbytočné dokumenty. Splnomocnenec spracovával to, čo už bolo spracované,“ uviedol Pollák v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA sprostredkoval Dano Mitas z komunikačného oddelenia hnutia OĽaNO.
Pollák: Ravasz neurobil nič
Spomínaná stratégia do roku 2020 podľa Polláka stagnuje. Je presvedčený, že takýmto tempom sa nestihne vôbec nič.
Pollák si myslí, že napriek tomu, že má Ravasz peniaze a odovzdané skúsenosti s výstavbou materských škôl, komunitných centier, terénnou sociálnou prácou, pedagogickými asistentmi a ďalšími úspešnými aktivitami, výsledky neprišli.
Podľa neho Ravasz nedokázal využiť situáciu, keď na Slovensku chýbajú robotníci v automobilovom priemysle.
„Vláda radšej nechá dovážať pracovníkov zo zahraničia namiesto toho, aby zabila dve muchy jednou ranou – znížila nezamestnanosť a dala prácu dlhodobo nezamestnaným. Slovensko už možno nikdy nebude v takej dobrej situácii ako dnes a my sa len pozeráme, ako nám pretekajú peniaze a príležitosti pomedzi prsty,“ dodal Pollák.

Úrad splnomocnenca by mal viesť odborník
Podľa Polláka sa potvrdilo, že na pozícii splnomocnenca pre rómske komunity má sedieť odborník z terénu a nie politický nominant, akým je podpredseda Mostu Ábel Ravasz.
„Namiesto toho, aby pokračoval v rozbehnutej práci a použil 380 miliónov eur, ktoré sme mu zanechali pre blaho Slovenska, spolu so svojím nadriadeným kamarátom Robertom Kaliňákom si peniaze v rezorte podivne rozdelili a začali rozdávať svojim ľuďom,“ povedal Pollák a dodal, že Ravazs do vedenia úradu dosadil nominantov z kandidátky Mostu.
„Ako to býva u súčasných vládnych politikov zvykom, peniaze rozdelia svojim, najmä po južnom Slovensku, a to na nezmyselné projekty. Namiesto toho, aby nás zjednotil, pomohol Rómom aj majorite, od jeho pôsobenia sa situácia len zhoršila, rastie napätie, pribúdajú konflikty. Ábelovi Ravaszovi zatiaľ vskutku nemáme za čo ďakovať," uviedol Pollák.

Činnosť splnomocnenca
Splnomocnenec vlády pre rómsku komunitu Ábel Ravasz vo svojej správe o činnosti, ktorú v stredu schválila vláda, uviedol, že na riešenie nepriaznivých situácií rómskych komunít bolo vlani vyčlenených 625 935 eur, ktoré si rozdelilo 95 projektov.
Dotáciu získali napríklad projekty na dobudovanie základnej infraštruktúry, projekty na vybudovanie prístupu k pitnej vode, ale i podpora zamestnanosti a zamestnateľnosti.
Ábel Ravazs v správe ďalej uvádza, že z dôvodov racionalizácie činnosti úradu bola v roku 2016 zavedená nová štruktúra a úrad splnomocnenca bol rozdelený na štyri organizačné zložky: úrad splnomocnenca, odbor koncepcií a analýz, odbor regionálnej koordinácie a odbor implementácie projektov.
Vo svojom prvom roku vo funkcii nadviazal spoluprácu aj s medzinárodnými organizáciami a zahraničnými predstaviteľmi vrátane eurokomisárky pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť a vysokej komisárky OBSE pre národnostné menšiny a bol zapojený i do procesu predsedníctva v Rade Európskej únie, keď predsedal pracovnej skupine pre sociálne otázky v Bruseli.