BRATISLAVA. Žiadny novodobý minister obrany neohlásil toľko veľkých plánov na modernizáciu armády, ako v minulom období Martin Glváč zo Smeru.
Kúpil napríklad dopravné lietadlá, terénne vozidlá či pušky a rozbehol nákup amerických vrtuľníkov Black Hawk. Takmer rok a pol po Glváčovom odchode sa ukazuje, že ostatné plány na prezbrojenie vojska viaznu.
Nedarí sa dotiahnuť rokovania o výmene stíhačiek a radarov, ani o cene väčšej časti objednaných vrtuľníkov. Súčasný minister za SNS Peter Gajdoš hovorí, že v projektoch pokračuje, no so žiadnymi výsledkami neprišiel.
Rokovania o stíhačkách sa vrátili prakticky na začiatok, keďže namiesto prenájmu Gajdoš zvažuje nákup strojov, tender na radary sa zastavil, hoci ho vyhlásili už pred dvoma rokmi. Minister najnovšie sľubuje, že rokovania ukončí čoskoro.
„Ak nevzniknú neočakávané právne prekážky, ukončenie súťaže na obstaranie 3D radarov predpokladáme v druhej polovici roka 2017,“ povedala jeho hovorkyňa Danka Capáková.
Právne prekážky sú však v tomto prípade dosť pravdepodobné, upozorňuje riaditeľ Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku Jaroslav Naď. Vyradené firmy môžu spochybniť podmienky, za ktorých sa prihlasovali do súťaže, pre verejnosť utajované, súťaž sa môže pozastaviť a ministerstvo žiadať doplňujúce informácie od výrobcov.
„Rozhodujúce bude, ako ukončenie súťaže ministerstvo odkomunikuje so zúčastnenými firmami,“ hovorí Naď.
Do medzinárodného tendra na tri až štyri rádiolokátory stredného dosahu za 60 miliónov eur bez DPH sa pôvodne prihlásilo šesť firiem, dve vyradili, lebo nesplnili podmienky. V druhom kole sa rozhoduje medzi štyrmi zostávajúcimi.

Glváč hovorí o obštrukciách
Nakúpiť radary je pre Slovensko nevyhnutné. Životnosť starých sovietskych prístrojov typu P-37 sa skončila ešte v rokoch 2013 až 2016.
Armáda ich ešte krátkodobo udržiava, ale už len s ťažkosťami. Ruský výrobca techniky sa dostal na sankčný zoznam, preto Rusi nemôžu slovenské radary opraviť ani dodať náhradné diely.
„Staré radary spôsobujú vážne problémy v prevádzke, teda pri ochrane vzdušného priestoru,“ vraví Naď, ktorý už viackrát poukázal na to, že tender na nové zrejme nebol dobre pripravený od samého začiatku.
Glváč to odmieta. Súťaž podľa neho komplikovali rôzne obštrukcie zahraničných spoločností. „Treba sa pýtať súčasného vedenia, ako budú pokračovať, keď sa po pätnástich mesiacoch nikde neposunuli,“ hovorí.
V zákulisí sa tiež hovorilo, že utajované podmienky súťaže by mohli vyhovovať vopred vytypovaným firmám.
Na otázky SME, či niektorí zo súťažiacich preto nepodával námietku, oslovené firmy neodpovedali.

Výmenu stíhačiek nestíhame
Keď rokovania o prenájme letových hodín švédskych stíhačiek Gripen nevychádzali podľa plánov, začal Gajdoš pripravovať iné riešenie výmeny pôvodne sovietskych strojov MiG-29.
„V súčasnosti sa posudzujú varianty na kúpu stíhacích lietadiel, ktoré zatiaľ nie je možné konkretizovať,“ povedala Capáková.
Ministerstvo podľa informácií SME dostalo ponuky na kúpu spomínaných gripenov, ale aj amerických strojov F-16 a súčasnej verzie MiG-29 ruskej výroby. Aj preto, že Slovensko ako člen NATO sa zameriava skôr na západné zbrane, aké používajú aj spojenci, ďalší nákup migov je podľa analytikov len málo pravdepodobný.
Vymeniť stíhačky sa už zrejme nepodarí bez toho, aby Slovensko muselo predĺžiť zmluvu na opravy súčasných migov, zatiaľ podpísanú do roku 2019. Dodacie lehoty na nové stroje sú bežne aj niekoľkoročné.
Generálny riaditeľ švédskeho Saabu Håkan Buskhe pre SME povedal, že gripeny by dokázali dodať aj za menej ako dva roky.
Black Hawky prídu do mesiaca
Zmluvu na deväť vrtuľníkov Black Hawk bez výzbroje podpisoval ešte Glváč, no pevnú cenu dohodol len za prvé štyri stroje. Suma za zvyšných päť sa ešte môže meniť.
Ministerstvo hovorí, že zmenu ceny Američania oficiálne ešte neoznámili, podľa informácií SME si však pýtajú asi o 20 miliónov viac, ako predbežne dohodnutých 235 miliónov eur.
Armáda by cenu mohla stlačiť tak, že by sa napríklad vzdala ohláseného výcvikového centra, ktoré malo na Slovensku vzniknúť ako súčasť obchodu. „Otázka vybudovania tréningového centra je stále otvorená,“ hovorí Capáková.
Ďalšie vybavenie vrtuľníkov, ich výzbroj a cena, ktorú bude treba zaplatiť navyše, sa podľa hovorkyne tiež posudzujú a analyzujú.
Prvé dva americké stroje by malo Slovensko dostať do mesiaca - na prelome júna a júla. Dodávka kúpených dopravných lietadiel Spartan sa posunula až na budúci rok.
Gajdoš rozbehol aj ďalšie nákupy, kde sa výber techniky ešte len začína. Ohlásil veľký tender na obrnené vozidlá za 1,2 miliardy eur, spustil aj súťaž na pozorovacie drony za vyše 830-tisíc eur.
Naď upozorňuje, že nákupy sú príliš chaotické. „Potrebujeme dokončiť staré veci, ktoré sú už rozbehnuté a až potom začínať ďalšie,“ vraví.

Beata
Balogová
