BRATISLAVA. Novozvolený šéf RTVS Jaroslav Rezník mal ako šéf Slovenského rozhlasu blízko k HZDS Vladimíra Mečiara a poskytoval mu v čase parlamentných volieb v roku 1998 nadštandardný priestor.
Redaktori rozhlasu vtedy proti nemu spísali aj petíciu, kde upozorňovali na cenzúru a snahy vedenia politicky zasahovať do spravodajstva.
"Pamätám si, ako Rezník raz prišiel na poradu a vysvetľoval nám, že západné médiá robia propagandu, spomínal film Vrtieť psom," hovorí bývalá redaktorka rozhlasu Jana Shemesh, ktorá sa podpísala aj pod petíciu. Spomína si napríklad na tlaky na reláciu Čítanie zo zahraničnej tlače.
"Vtedy sa v západných médiách písalo veľa a negatívne o Mečiarovi," vysvetľuje s tým, že pri autorovi článku mali napríklad spomenúť, že je židovského pôvodu.
Súčasného riaditeľa verejnoprávnej agentúry TASR Rezníka pretláčajú vo voľbe šéfa telerozhlasu SNS a Smer.
Premiér Robert Fico zo Smeru dlhodobo kritizuje súčasného šéfa RTVS Václava Miku. Prekážajú mu napríklad kritické otázky redaktorov o kauzách Smeru.
S Mikom má problém aj predseda parlamentu Andrej Danko z SNS, ktorý dokonca priznal, že by z verejnoprávnej televízie najradšej urobil štátnu.
TASR pod Rezníkovým vedením poskytovala vtedy mimoparlamentnej SNS pred vlaňajšími parlamentnými voľbami nadštandardný priestor, ukázala analýza Transparency International.
Nadštandardný priestor pre HZDS pred parlamentnými voľbami 1998 v Slovenskom rozhlase za Rezníka zasa potvrdila koncom toho istého roku vo výsledkoch monitoringu médií nezávislá organizácia Memo 98.

Pravidelné návštevy u Mečiara
Rezník podľa viacerých svedectiev, ktoré dostala Rozhlasová rada necelé dva mesiace po voľbách, chodil pravidelne aj do centrály HZDS.
„V auguste a septembri navštevoval hnutie najmenej raz týždenne, zvyčajne predpoludním, a zdržal sa asi hodinu,“ informovala súkromná agentúra SITA v novembri 1998. Parlamentné voľby, po ktorých HZDS prišlo o moc, sa konali 25. a 26. septembra 1998.
SITA vznikla v roku 1997 ako protiváha TASR, ktorá bola tiež pod vplyvom HZDS.
Svedectvá rade doručil vtedajší šéf odborov pri Slovenskom rozhlase Ján Baránek. Dnes je politickým analytikom a má prieskumnú agentúru Polis.