BRATISLAVA. Psychologička Katarína Hatráková v marci upozornila na povrchné prešetrovanie situácie v Čistom dni.

Jej kolegyňa Zuzana Hradileková dokonca opísala, ako na Hatrákovú tlačilo vedenie Ústredia práce, aby časti správy vyškrtala. Ústredie teraz zrušilo pracovné miesta oboch zamestnankýň.
Informoval o tom na svojom webe portál postoj.sk. Denníku SME výpoveď potvrdila aj Hatráková s tým, že ju táto správa zaskočila.
„Vedela som, že sa situácia nevyvíja pozitívne a môže prísť výpoveď, ale tá rýchlosť ma prekvapila,“ povedala psychologička.

Správa o Čistom dni
Podnet dostalo ústredie od rodičov Natálie, ktorá bola jednou z chovankýň zariadenia. Následne v decembri 2015 a začiatkom roka 2016 prebehla kontrola zariadenia, na ktorej sa Hatráková podieľala.
Zamestnanci ústredia však podľa Hatrákovej skontrolovali zariadenie len povrchne. Keď napríklad zistili, že v spisoch chovancov chýbajú povinné správy psychológa, úrad im údajne bránil v tom, aby vec ďalej preverovali.
Neskôr aj z tejto správy vychádzali akreditačná komisia aj ministerstvo práce pri svojom posudzovaní, či si má zariadenie akreditáciu ponechať, alebo nie.
Komisia v septembri odporučila ministerstvu akreditáciu odobrať. Minister Ján Richter sa však vo februári rozhodol ponechať ju, pretože sa v zariadení nenašli také závažné pochybenia.

Ovplyvňovanie nedokázali
Ústredie dalo tvrdenia oboch psychologičiek koncom marca preveriť polícii. Zároveň skontrolovalo spôsob, akým bola správa o Čistom dni napísaná. Z dôkazov, ktoré kontrola získala, sa podľa hovorkyne Ústredia práce Jany Lukáčovej nedalo ovplyvňovanie dokázať.
Už v marci však Lukáčová naznačovala, že za kritikou správy o Čistom dni je nespokojnosť psychologičiek s plánovanými pracovnými zmenami.
„Nechceme si pripustiť, že dôvodom týchto oneskorených tvrdení je fakt, že psychologické služby na ústredí čaká optimalizácia, keď pracovníkom psychológom už nebude umožnená práca na čiastočný úväzok, čo minimálne v prípade pani Hatrákovej jej bolo oznámené pred zverejnením rozhovoru a z jej strany nebolo prijímané s porozumením,“ povedala vtedy Lukáčová.
Hatráková, Hradíleková a ďalší zamestnanec sa vtedy podľa Lukáčovej vyjadrili, že nemajú záujem o plné úväzky.
„Teraz sme pristúpili k zrušeniu polovičných úväzkov, čo sa dotklo pani Hatrákovej, Hradílekovej a aj ich kolegu. Všetci pracovali na polovičné úväzky,“ tvrdí teraz Lukáčová.
Hatráková to však poprela s tým, že o zmenách sa dozvedela až po zverejnení rozhovoru.
Správu podľa vlastných slov spočiatku nechcela verejne kritizovať, ale jej názor zmenil prístup vedenia ústredia.
„Ich postoj sa nevyvíjal tak, aby bol chránený záujem detí. Získala som pocit, že možnou cestou môže byť medializácia,“ povedala v marci pre SME Hatráková.
Odoberanie akreditácie
Kauza Čistý deň vypukla v septembri po tom, ako poslankyňa Natália Blahová (SaS) zverejnila blog, kde upozornila na možné zneužívanie Natálie v zariadení.
Akreditačná komisia zasadala ešte v ten mesiac a ministerstvu práce odporučila zrušiť akreditáciu ústavu Čistý deň. Neskôr svoje rozhodnutie potvrdila v novembri.
Richter síce jej odporúčanie neakceptoval, ale dodal, že svoje rozhodnutie môže zmeniť, ak sa objavia nové informácie.
Akreditačná komisia naposledy zasadala k Čistému dňu v máji. Výsledkom bolo, že chce počkať na závery policajného vyšetrovania.

Beata
Balogová
