BRATISLAVA. Mnoho z organizácií pod ministerstvom školstva je nadbytočných. Tvrdí to poslanec Národnej rady za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Branislav Gröhling, s tým, že na ich chod vynakladá rezort veľký obnos peňazí a ich prínos pre školstvo často nie je vidieť.
Stanovisko Gröhlinga poskytla agentúre SITA hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková.
Gröhling tvrdí, že treba zefektívniť činnosť organizácií ministerstva tak, aby preukázateľne pomáhali učiteľom a školám, a aby napomáhali zvyšovať kvalitu školstva.

"Niektoré z nich bude nutné zrušiť alebo zlúčiť. Už od roku 2010 existuje analýza, ktorá zrušenie, zlúčenie či zúženie činnosti navrhuje pri šiestich organizáciách. Ich spoločný ročný rozpočet predstavuje okolo 25 miliónov eur a je na zváženie, či by sa táto čiastka nemohla využiť rozumnejšie,“ uviedol Gröhling.
Poslanec tiež upozorňuje, že vedenie ministerstva školstva chváli Štátny pedagogický ústav (ŠPÚ) ako vlajkovú loď na ceste k zmenám v školstve. Podľa Gröhlinga však neexistujú dostatočné dôvody na chválenie ŠPÚ.

Poznamenáva pritom, že organizácie ministerstva, vrátane ŠPÚ, musia najprv prejsť zásadnými zmenami, aby začali prispievať ku kvalite vzdelávania na Slovensku.
"ŠPÚ je organizácia, ktorá má na starosti obsah vzdelávania, metodické usmernenie učiteľov a ich vzdelávanie. Inými slovami, práve ŠPÚ určuje, čo sa na jednotlivých predmetoch učí, ako sa to učí a ako na to treba pripraviť učiteľov. Naše školstvo je však v zlom stave a logicky za to zodpovedá aj ŠPÚ,“ hovorí Gröhling a pripomína, že v medzinárodných testoch naši žiaci nevedia prepájať poznatky a používať ich v praxi.
"Naše školstvo má problémy so spôsobmi výučby, ale aj s obsahom vzdelávania, za čo zodpovedá práve ŠPÚ, ktorý v dnešnej podobe ani zďaleka nemôže byť vlajkovou loďou. Potrebuje zásadné zmeny a sfunkčnenie,“ tvrdí Gröhling.