BRATISLAVA. Tajná voľba zaručí, že sa jej víťaz nebude cítiť zaviazaný stranám za prípadnú podporu a poslanci budú hlasovať podľa svojho svedomia. Tak zvykli tajné hlasovania v parlamente obhajovať politici.
Zákulisie štvrtkovej tajnej voľby šéfa RTVS však ukázalo, že politici napriek „hlasovaniu podľa vedomia a svedomia“ robia tajné dohody naprieč koalíciou aj opozíciou, čo koaličná zmluva neumožňuje.
Kto by mal šéfovať RTVS?
Hlasovanie napriek tomu nakoniec dopadlo inak, ako očakávali Smer a SNS, ale aj Most-Híd, ktorý mal pôvodne na kandidátov iný názor. Do druhého kola postúpil súčasný čéf RTVS Václav Mika, ktorého nechce SNS a už ani Smer, a Jaroslav Rezník z TASR, ktorého do štvrtka večera odmietal Most.
„Máme s ním problém, nepodporíme ho,“ opakoval pred voľbou Béla Bugár, ktorý mal na predvolebných bilbordoch heslo „Charakter rozhoduje“. V piatok už nevylúčil hlasy Mosta pre Rezníka v druhom kole voľby.
„Rozbíjať si koalíciu kvôli pánovi Mikovi určite nebudeme,“ odôvodnil. Ak by za Rezníka zahlasovali, dostali by ho na čelo telerozhlasu. Na zvolenie je potrebný nadpolovičný počet hlasov prítomných poslancov.
Členovia Mosta pritom majú obavy, či by zvládol šéfovať nestranne. Zatiaľ to však vyzerá tak, že viacerí Rezníka podporia.

Smeru vraj pakt s opozíciou neprekážal
Kým vo štvrtok popoludní Smer s členmi SNS rokoval o podpore pre Jaroslava Rezníka z TASR, ktorú šéf klubu Smeru Martin Glváč aj priznal, koaličný partner Most podľa Bélu Bugára o ničom nevedel.
Člen klubu Mosta Andrej Hrnčiar však ešte predtým rokoval s opozíciou o podpore pre kandidáta Michala Ruttkaya.