BRATISLAVA. Život 17-ročného chlapca si vyžiadala policajná naháňačka, ktorú zakončila až streľba na unikajúce auto. Ako prvá o tom informovala televízia Markíza na svojom webe.
Podľa informácií televízie si policajná hliadka neďaleko Novej Bane všimla prichádzajúce auto Seat Leon. Snažila sa ho zastaviť, no vodič nereagoval, naopak, začal zrýchľovať.
Policajti začali auto prenasledovať, no jeho vodič mal urobiť manéver, ktorým ohrozil autá v protismere. Zasahujúca hliadka preto vystrelila niekoľko varovných výstrelov. Keďže ani tie auto nezastavili, policajti vystrelili aj na auto.
Hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Petra Kováčiková informovala, že auto havarovalo neďaleko obce Hronský Beňadik, pravdepodobne pre vysokú rýchlosť. Až po nehode auta policajti zistili, že v aute sa okrem vodiča nachádzali ďalšie tri osoby, z toho jedna bola zranená.

Život zachrániť nedokázali
Išlo o 17-ročného Tomáša z obce Malá Lehota, ku ktorému zasahujúca hliadka okamžite privolala záchranku. Až do jej príchodu sa ho na mieste snažili oživovať. Ale po príchode záchranárov na miesto už mladík nejavil známky života.
“Policajný zbor by mal zvážiť zmenu rebríčka hodnôt a dať na prvé miesto ľudský život, nie zastavenie unikajúceho vozidla.
„
Unikajúce auto šoféroval 19-ročný vodič z okresu Zlaté Moravce, ktorý mal zakázané šoférovať. Polícii je známy aj vďaka viacerým iným dopravným priestupkom. Zvyšní dvaja cestujúci by mali byť v poriadku, štvorica mala cestovať na chatu. Prípadom sa bude zaoberať inšpekcia ministerstva vnútra.
„Polícii je veľmi ľúto, že vyhasol mladý ľudský život. K takémuto tragickému následku skutočne nemuselo dôjsť, nebyť bezohľadnej jazdy nezodpovedného vodiča, ktorému bol už v tomto mladom veku trikrát uložený zákaz činnosti viesť motorové vozidlá,“ povedala Kováčiková.
Zákon policajtom umožňuje strieľať na auto, „ktorého vodič bezohľadnou jazdou vážne ohrozuje život a zdravie osôb a na opakovanú výzvu alebo znamenie dané podľa osobitných predpisov nezastaví“.
Ľudský život na prvom mieste
Na základe verzie udalostí, ktorú poskytla polícia, by mal byť celý zásah v poriadku. Zákon o policajnom zbore totiž hovorí, že na zastavenie vozidla je možné použiť služobnú zbraň v prípade, keď vozidlo bezprostredne ohrozuje okolitých ľudí na živote a zdraví a nie sú na zastavenie iné možnosti.
„Pokiaľ auto uniká a nikoho neohrozuje, nemá sa na neho strieľať,“ konštatuje bezpečnostný analytik Milan Žitný. Tvrdí, že v prvom rade treba myslieť na to, že vo vozidle môžu byť aj iní ľudia, ktorí môžu byť akýmisi rukojemníkmi bezohľadného vodiča, teda nemusia vždy súhlasiť s jeho konaním.
Ak teda policajti spustia na unikajúce auto paľbu, v takom prípade je posádka ohrozená nielen nebezpečnou jazdou vodiča, ale aj streľbou. „Ak sa na toto nemyslí, potom sa stane tragédia, ako napríklad táto,“ tvrdí Žitný.
Predpis, ktorý by hovoril o tom, že by policajti mali pri streľbe mieriť napríklad len na pneumatiky, neexistuje. Podľa Žitného je už spôsob zastavenia auta len vecou výcviku a nacvičovania modelových situácií. Zdôrazňuje však, že vždy je na prvom mieste ľudský život, až potom všetko ostatné.
„Policajný zbor by mal zvážiť zmenu rebríčka hodnôt a dať na prvé miesto ľudský život, nie zastavenie unikajúceho vozidla,“ hovorí Žitný s tým, že aj v minulosti už pri podobných zásahoch došlo k zraneniam posádky či vodiča.

Streľby v minulosti
Takmer pred rokom sa hliadka snažila zastaviť auto pri Trnave, vodička však výzvu nerešpektovala. Počas naháňačky začali policajti na auto strieľať, pričom vodičku postrelili do hrude a do ucha.
Aj po zastavení auta sa policajti správali agresívne, zranenú vodičku dokonca fyzicky napadli, čo preukázal záznam zo služobnej kamery. Trojica policajtov je momentálne obvinená zo zneužívania právomoci verejného činiteľa.
Prednedávnom policajná hliadka pod Strečnom taktiež strieľala pri pokuse o zastavenie auta, v ktorom sedel podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar. Pri tomto incidente však nikto zranený nebol.
Dlho sa ťahala taktiež kauza streľby policajtov na študentov na diaľnici D2. Minister vnútra Robert Kaliňák najskôr povedal, že na ospravedlnenie sa študentom nevidí dôvod. Neskôr však názor zmenil a ministerstvo chyby policajtov priznalo. Kaliňák študentom vyplatil z vlastného vrecka odškodnenie.

Beata
Balogová
