BRATISLAVA. Z tragickej nočnej naháňačky, pri ktorej policajti postrelili 17-ročného chlapca, ktorý zraneniam podľahol, neexistuje kamerový záznam. Auto policajnej hliadky totiž bolo civilné a vybavené výstražnými svetelnými a zvukovými zariadeniami.
Na tlačovej konferencii to povedal policajný prezident Tibor Gašpar. Zároveň doplnil ďalšie detaily nočného zásahu proti vodičovi, ktorý odmietol zastaviť na výzvu policajnej hliadky.
Hliadka najskôr použila tri varovné výstrely, na ktoré vodič nereagoval. Následne policajt vystrelil smerom na pravú zadnú pneumatiku. Auto však napriek tomu nespomaľovalo, naháňačka sa skončila až po nehode na železničnom priecestí pri obci Hronský Beňadik.
Policajti po príchode na miesto zistili, že v aute je postrelená osoba a okamžite volali záchranárov. Do ich príchodu sa snažili zranenému poskytovať prvú pomoc. Privolaný lekár však už mohol na mieste iba konštatovať smrť.

Priebeh akcie
Gašpar na tlačovej konferencii povedal, že v noci zo soboty na nedeľu prebiehala v celom Banskobystrickom kraji akcia na bezpečnosť cestnej premávky. Dopravní policajti, ktorí boli o trištvrte na jednu v noci pri Novej Bani spozorovali auto, o ktorom vedeli, že často porušuje dopravné predpisy a zvykne ho riadiť mladík, ktorý nemá vodičský preukaz.
„Rozhodli sa, že vodiča a vozidlo budú kontrolovať, pretože vedeli, že tam môže sedieť predmetný vodič a mali podozrenie z trestného činu marenia úradného rozhodnutia,“ povedal Gašpar.
“Rozhodne tu nešlo o žiaden úmysel, či mohlo ísť o nedbanlivosť policajta ukáže až vyšetrovanie úradu špeciálnej služby
„
Vodič však na výstražné znamenia a upozornenia nereagoval, naopak svojou jazdou ohrozoval ostatných šoférov. Preto sa hliadka rozhodla použiť služobnú zbraň, pričom najskôr vyslala tri varovné výstrely. Po druhom výstrele zároveň zasahujúci policajti informovali o zásahu operačné stredisko.
„Posádka vo výsluchu potvrdila, že zaregistrovala varovné výstrely a žiadala vodiča, aby zastavil. Ten to odmietol s tým, že sa mali strčiť,“ konštatoval Gašpar s tým, že zvyšní traja mladíci boli v tejto situácii v podstate rukojemníci.
Výstrel, ktorý mal vozidlo zastaviť, podľa slov policajta smeroval na pravú zadnú pneumatiku. Cez kufor auta však prešiel až do interiéru, kde zasiahol 17-ročného Tomáša, ktorý svojim zraneniam podľahol.

Adekvátny zásah?
Podľa zákona o policajnom zbore je policajt oprávnený použiť v prípade, keď vozidlo bezprostredne ohrozuje okolitých ľudí na živote a zdraví a nie sú na zastavenie iné možnosti. Pri tom taktiež musí dbať na opatrnosť, aby nebol ohrozený život iných osôb.
Naháňačku momentálne prešetruje inšpekcia ministerstva vnútra, k adekvátnosti zásahu sa preto nechcel vyjadriť ani policajný prezident.
„Rozhodne tu nešlo o žiaden úmysel, či mohlo ísť o nedbanlivosť policajta ukáže až vyšetrovanie úradu špeciálnej služby,“ povedal s tým, že každá situácia je individuálna a má rôzne okolnosti. Ak by totiž policajti nezasahovali, podľa jeho slov mohlo pokojne dôjsť aj k horšej havárii, ktorá si mohla vyžiadať viac životov.
„Auto väčšinu času jazdilo buď v stredovom pruhu, alebo v protismere,“ tvrdí Gašpar napriek tomu, že videozáznam z tejto akcie nie je k dispozícii. Keďže išlo o civilne vyzerajúce policajné auto, nemalo na palube žiadnu kameru.
Z výpovedí oboch policajtov taktiež vyplýva, že nevedeli, či je posádka väčšia, alebo či je tam len sám vodič. Momentálne sa rozhoduje, či bude šofér stíhaný vo väzbe. Napriek tomu, že má 19 rokov, dostal už tri razy zákaz viesť motorové vozidlo, napriek tomu tieto zákazy nerešpektoval.
„Bude sa posudzovať, či sa nedopustil trestného činu neposkytnutia pomoci, či vedel, že je vo vozidle zranená osoba a či nemal zastaviť ihneď,“ vysvetlil policajný prezident s tým, že aj posádka povedala, že počula zvuk, ako keď niečo prenikne cez kov.

Príprava policajtov
Otázky vyvoláva aj samotná presnosť streľby, keďže zasahujúci policajt tvrdí, že mieril na pravé zadné koleso, no samotný výstrel išiel o niečo vyššie. Polícia momentálne nemá žiadny trenažér, na ktorom by sa dalo pripravovať na streľbu z idúceho vozidla.
Policajti majú k dispozícii rôzne cvičebné zariadenia a podľa slov prezidenta budú uvažovať nad tým, že skúsia vymyslieť aj trenažér na nácvik takejto streľby.
Súčasné testovanie schopností vyzerá tak, že raz za rok je previerka streleckej prípravy, ktorej predchádzajú cvičné streľby. Existuje niekoľko typov cvičných strelieb, žiadna z nich však nepripomína streľbu z idúceho vozidla.
„Budeme skúmať, či je možné riešiť súčasnú situáciu nejakým ďalšími metodickými usmerneniami, alebo či sa zákrok nedal urobiť iným spôsobom,“ uzavrel Gašpar.
Opozícia chce mimoriadny výbor
Opoziční poslanci chcú k prípadu streľby policajtov na unikajúce auto pri Novej Bani zvolať mimoriadne zasadnutie branno-bezpečnostného výboru. Poslanci upozornili, že za posledný rok ide už o tretí prípad streľby na mladých ľudí v aute.
"Musíme sa pýtať, či v tom nie je systémové zlyhanie. Musíme si položiť túto otázku. Musíme sa pýtať, či je potrebné, aby na vodiča, pri ktorom si nie som istý, koho má v aute, nie som si istý, či je to páchateľ závažnej trestnej činnosti, či je správne takéhoto vodiča prenasledovať. Ak áno, či je správne na takéto auto strieľať," uviedol Ľubomír Galko (SaS). Ako dodal, to čo sa prihodilo, je závažná udalosť.
Preto poslanci zvolávajú mimoriadne zasadnutie branno-bezpečnostného výboru. Má sa uskutočniť bez prítomnosti médií. "Chceme bez ohľadu na mediálnu prestrelku počuť skutočne, čo sa stalo a ako predísť tomu, aby sa takéto veci nestávali," uviedol Richard Vašečka (OĽaNO-NOVA). Na výbor chcú zavolať ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer), žiadajú pozvať aj policajného prezidenta Tibora Gašpara.

Beata
Balogová
