BRATISLAVA. Slovenská informačná služba zhodnotila bezpečnostnú situáciu v roku 2016 na Slovensku z pohľadu hrozieb terorizmu ako relatívne pokojnú.
V uvedenom období slovenská tajná služba nezaznamenala bezprostrednú hrozbu teroristického útoku proti SR ani proti jej občanom či záujmom v zahraničí. Uvádza sa v odtajnenej správe SIS za minulý rok, ktorá je od pondelka prístupná na ich webovej stránke.
"Potenciál teroristickej hrozby voči SR však mal vzostupnú tendenciu, predovšetkým v dôsledku rastúceho počtu úspešne dokonaných teroristických útokov a individuálnych násilných incidentov zo strany prívržencov džihádu na teritóriu iných štátov EÚ. Najväčšiu teroristickú hrozbu pre štáty EÚ a Severoatlantickej aliancie (NATO) a ich záujmy vo svete naďalej predstavovala džihádistická organizácia Daesh. Väčšina z teroristických útokov, ku ktorým došlo v Európe, bola inšpirovaná Daesh a jej intenzívnou mediálnou džihádistickou propagandou," uvádza slovenská tajná služba od dnešného dňa na svojej webovej stránke po prezentácii svojej správy pred poslancami slovenského parlamentu.
Vypracovali aj analýzy hrozieb
Podľa zdroja SIS väčšinu útokov vykonali malé bunky alebo samostatne konajúci útočníci, niektorí z nich konali na pokyn zo zón džihádu. Teroristické útoky boli prevažne vedené na tzv. mäkké ciele (ľahko dostupné objekty či civilné obyvateľstvo).
SIS v tejto súvislosti informovala o možných teroristických hrozbách vyplývajúcich z mediálnej propagandy Islamského štátu, keď jej stúpenci zverejnili na sociálnych sieťach fotografie z viacerých prevažne európskych miest s odkazom vyjadrujúcim podporu tejto organizácii.
SIS v hodnotenom období vypracovala viacero analýz, ktoré boli zamerané na zhodnotenie teroristickej hrozby v Európe, ale aj hodnotenia hrozieb voči medzinárodným športovým podujatiam alebo ku konkrétnym teroristickým činom.
Chýbala spätná väzba o korupcii
Opozičnému poslancovi Jánovi Maroszovi (OľaNO) chýbala v správe riaditeľa SIS zvýšená pozornosť venovaná hybridnej vojne. Ako Marosz povedal po tom, čo riaditeľ služby Anton Šafárik predniesol na neverejnom rokovaní správu o činnosti SIS, služba nedostatočne pokrýva riziká hybridnej vojny.
Šafárik sa podľa neho vôbec nezmienil o peniazoch, ktoré z Ruska smerovali strane Mariána Kotlebu. „Riaditeľ neprezentoval žiadne opatrenia, ktoré v tejto súvislosti chránia slovenských občanov,“ zdôraznil.
Maroszovi tiež chýbala v správe analýza, aká je spätná väzba ministerstva vnútra na informácie služby o korupcii. “SIS síce na korupciu poukazuje, ale zo strany polície nie je spätná väzba,“ dodal. Podľa Marosza Šafárik v správe pomenoval hrozby pre Slovensko, ako sú islamský štát či migrácia. „Našťastie Slovensko nie je centrom pozornosti. Situácia sa však môže zmeniť,“ povedal Marosz.
Správa riaditeľa SIS bola podľa predsedu parlamentného brannobezpečnostného výboru Antona Hrnka (SNS) v duchu zákona. „Správa bola obsiahla. Riaditeľ bol ústretový k poslancom,“ uviedol Hrnko s tým, že správa bola hodnotiaca a preto neinformovala o aktuálnych rizikách.
SIS podľa Hrnka získala v minulom roku informácie, ktoré boli mimoriadne dôležité aj pre partnerské zahraničné spravodajské služby. Podľa Hrnka informačná služba robí maximum toho, čoho je schopná vzhľadom na personálne i technické vybavenie a robí to dobre.
Slovensko je momentálne podľa jeho slov v bezpečí. "Ale dynamika vývinu je taká veľká, že nemôžeme v tejto otázke poľaviť. Musíme pôsobiť všetkými možnými prostriedkami, aby sa bezpečnosť udržala aspoň na takej úrovni, ako je," zdôraznil Hrnko. Dodal, že správy oboch tajných služieb sa zväčša venovali témam ako terorizmus, ilegálna imigrácia, organizovaný zločin, kybernetická bezpečnosť či hybridné vojny.
Vzhľadom na to, že rokovanie o správach bolo tajné, poslanec Peter Pčolinský (Sme rodina) neuviedol žiadne podrobnosti.
Pčolinský: Chránia nás
„Bolo tam veľa zaujímavých vecí aj čo sa týka vojenského spravodajstva aj Slovenskej informačnej služby. Niektoré veci boli pre mňa prekvapujúce, niektoré boli o známych veciach,“ povedal s tým, že správy potvrdzujú napríklad v oblasti migrácie to, čo si všetci myslíme.
Podľa Pčolinského nás obe organizácie chránia. „Nemožno im uprieť, že robia,“ povedal. K tomu, či sa v správe o činnosti SIS uvádzajú informácie o korupcii na najvyšších miestach povedal, že priestor bol venovaný rôznym oblastiam. Avšak poznamenal, že vždy sa dá robiť viac.
Poslanci Národnej rady si v pondelok za zatvorenými dverami vypočuli okrem správy šéfa SIS aj správu riaditeľa Vojenského spravodajstva Jána Balciara.