BRATISLAVA. Zmeny pri mzdovom normatíve, poskytovaní finančných prostriedkov na dopravu žiakov do školy či novinky pri znížení administratívnej záťaže v školách v utorok poslanci parlamentu odobrili.
O novele zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení z dielne ministerstva školstva rokovali v zrýchlenom režime.
Príspevok na dopravu žiakov
Podľa novely zákona zmeny čakajú napríklad príspevok na dopravu žiakov. Ten by po novom mali dostať aj žiaci, ktorí sa chcú vzdelávať v jazyku národnostnej menšiny. Dnes ak je v obci základná škola s vyučovacím jazykom slovenským a žiak má záujem navštevovať školu s vyučovacím jazykom národnostnej menšiny, peniaze na dopravu nedostane.
Obec má totiž vytvárať podmienky na výchovu a vzdelávanie žiakov a otvoriť triedu pre iný vyučovací jazyk. Príspevok na dopravu žiakov však bude v budúcnosti vyplácať VÚC a nie škola ako doteraz.
"Základné školy budú odbremenené od vyplácania dopravného, ktoré v mnohých prípadoch, predovšetkým v sociálne znevýhodnenom prostredí, vyvoláva aj konflikty medzi rodičmi a základnými školami," uviedol predseda školského parlamentného výboru Ľubomír Petrák (Smer).
Platy zamestnancov školy
Novinky čakajú aj mzdový normatív, teda finančné zdroje štátu na platy zamestnancov školy. Po novom sa pri jeho výpočte bude zohľadňovať dĺžka praxe pedagogických zamestnancov. Roky praxe môžu ovplyvniť výdavky na osobné náklady až do výšky 24 percent.
V súčasnosti sa pri výpočte normatívu zohľadňuje len zaradenie zamestnancov do platových tried, pracovných tried a skutočnosť, či poberá zamestnanec kreditový príplatok nula percent, šesť percent, alebo 12 percent.
Rezort pripravil zmeny aj pri príspevku na kurz pohybových aktivít v prírode. Po novom sa umožňuje poskytovať tento príspevok dvakrát na žiakov stredných škôl s osemročnou dĺžkou štúdia, teda gymnáziá a konzervatóriá.
"Ide o spravodlivé nastavenie systému. Ak by ten žiak podľa súčasných pravidiel riadne ukončil základnú školu a následne pokračoval napr. na štvorročnom gymnáziu, tak by dostal príspevok jedenkrát v základnej škole a jedenkrát v gymnáziu. Žiaci osemročných gymnázií sú o túto možnosť ukrátení, nakoľko odchádzajú na osemročné gymnázium po ukončení piateho ročníka základnej školy," ozrejmilo ministerstvo.
Činnosť školských klubov
Novela zákona má priniesť aj zmeny v rozdeľovaní podielových daní obcí na činnosť školských klubov. Navrhuje sa, aby sa školské kluby detí zriaďovali len pri základných školách, aby neexistovali samostatné školské kluby detí.
Znížiť sa má aj administratívna zaťaž škôl. Zmeny nastanú aj pri príspevku na asistentov učiteľa. Doteraz sa peniaze na asistenta prideľovali na kalendárny rok, po novom to má byť na školský rok.
Od školského roku 2018/2019 sa budú údaje zo škôl zbierať iba prostredníctvom rezortného informačného systému. Na mesačnej báze tak bude ministerstvo podľa Petráka vedieť presný stav financovania a bude môcť podľa počtu žiakov, ktorí sú reálne zapojení do vyučovacieho procesu, prideľovať finančné prostriedky.

Poslanci ďalej rokovali o:
Novým generálnym riaditeľom Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) bude Jaroslav Rezník. Päťročné funkčné obdobie mu začne plynúť 2. augusta.
V utorok ho do funkcie zvolili poslanci NR SR v druhom kole tajnej voľby. Súčasného šéfa TASR podľa oficiálnych výsledkov podporilo 95 poslancov. Jeho protikandidát a súčasný šéf RTVS Václav Mika získal 50 hlasov.Na zvolenie boli potrebné hlasy nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov. Na tajnom hlasovaní sa zúčastnilo 147 poslancov.
- Poslanci NR SR zobrali na vedomie správy riaditeľov spravodajských služieb a tiež komisárky pre deti za rok 2016, ktoré si vypočuli v pondelok. Riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Anton Šafárik v správe, ktorú služba neskôr zverejnila na webe, poslancov informoval, že SIS venuje pozornosť témam, ako sú migrácia, terorizmus, hybridné hrozby, boj proti organizovanému zločinu, korupcia a klientelizmus, nehospodárne nakladanie s majetkom štátu, zahraničné hospodárske vzťahy či Ukrajina alebo západný Balkán. V ekonomickej oblasti informuje SIS o korupcii a klientelizme, nehospodárnom nakladaní s majetkom vo vlastníctve štátu a samosprávy, colných a daňových podvodoch, ohrození finančného systému SR a zahraničných hospodárskych vzťahoch. Zahraničná časť hovorí o Ukrajine, Rusku, západnom Balkáne, krízových a konfliktných oblastiach a hrozbách voči západným občanom v turistických destináciách.
- Návrh novely zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve z dielne skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky za hnutie OĽaNO-NOVA, ktorého cieľom bolo povinné zavedenie výlučne elektronickej formy podávania štatistických výkazov školou a školským zariadením, poslanci dnes neposunuli do druhého čítania. Podľa predkladateľov sa do informatizácie verejnej správy, vrátane tej na úseku škôl, v poslednom období investovalo ohromné množstvo finančných prostriedkov.
- Poslanci nepodporili ani ďalší návrh, s ktorým prišli Obyčajní. Poslanci navrhovali novelu zákona o obecnom zriadení, ktorej cieľom bolo zavedenie centrálneho registra nariadení obcí prístupného verejnosti na Ústrednom portáli verejnej správy, ktorého správcom je Úrad vlády Slovenskej republiky.
- Parlament neposunul do druhého čítania návrh novely zákona o príspevkoch na podporu náhradnej starostlivosti o dieťa od poslancov za hnutie OĽaNO- NOVA. Opoziční poslanci chceli zvýšiť jednorazový príspevok pri zverení dieťaťa do náhradnej starostlivosti z 500 eur na 829,86 eura, teda na úroveň príspevku pri narodení prvého až tretieho dieťaťa. Upozornili na to, že pri oboch príspevkoch je ich účelom podporiť zabezpečenie základného vybavenia dieťaťa, ktoré príde do rodiny.
- Časti penzistov sa od budúceho roka zvýši ich starobný dôchodok. Ide o tzv. starodôchodcov, ktorým Sociálna poisťovňa (SP) priznala ich penziu pred 1. januárom 2004. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú schválil parlament.
- Hnutie Sme rodina chcelo ochrániť spotrebiteľov pred svojvôľou záložných veriteľov pri dobrovoľných dražbách. Zákon však poslanci neposunuli do druhého čítania. Ako povedal predseda hnutia Boris Kollár, podvody na občanoch sa nepáchajú len cez exekúcie, ale aj cez dobrovoľné dražby.
- Zamedzenie bezdôvodných absencií plnoletých žiakov na stredných školách bolo jedným z cieľov návrhu novely zákona o výchove a vzdelávaní (školský zákon) z dielne nezaradeného poslanca Ota Žarnaya, ktorý poslanci neposunuli do druhého čítania. Cieľom novely bola tiež podpora zabezpečenia riadnej školskej dochádzky žiakov a skvalitnenie ich vedomostnej úrovne pri prechode do vyššieho ročníka, ako aj explicitné zakotvenie práva rodiča alebo zástupcu zariadenia plnoletého dieťaťa na strednej škole na informácie o jeho výchovno-vzdelávacích výsledkoch.
- Cieľom novely zákona o zhromažďovaní, uchovávaní a šírení informácií o životnom prostredí, ktorý posunuli do druhého čítania, je zjednotenie nahlasovania údajov do národného registra znečisťovania. Do slovenskej legislatívy je potrebné zapracovať požiadavky na zmeny, ktoré vyplynuli z praxe. Keďže od vstúpenia zákona do platnosti v roku 2004 došlo k zmenám v procese nahlasovania údajov zo strany prevádzkovateľov ako aj zo strany organizácií, ktoré nahlasujú a spolupracujú na národnom registri znečisťovania, nezodpovedá súčasné znenie potrebám praxe.
- Parlament nepodporil návrh Obyčajných ľudí, ktorí chceli, aby sa pri nomináciách do kľúčových funkcií štátnych firiem vniesol poriadok a systém. Do druhého čítania nepreišl zákon o výbere zástupcov štátu do orgánov spoločností s majetkovou účasťou štátu, o ich odmeňovaní a zodpovednosti za škodu. V zákone predkladatelia riešili spôsob transparentného výberového konania do orgánov firiem, zrušenie zlatých padákov, zodpovednosť za škodu či sprehľadnenie odmeňovania nominantov v štátnych firmách.
- Zdravotné poisťovne nebudú poistencom poskytovať zľavy z poistného. Parlament totiž neposunul do druhého čítania návrh zákona nezaradených poslancov Miroslava Beblavého a Jozefa Mihála. Cieľom poslancov bolo vytvoriť skutočnú cenovú súťaž o poistenca medzi zdravotnými poisťovňami.
- Od začiatku septembra tohto roka sa opäť začne uplatňovať legislatíva, ktorá umožní rozširovať záväznosť kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa aj na ďalších zamestnávateľov v odvetví alebo v časti odvetvia. Vyplýva to z novely zákona o kolektívnom vyjednávaní, ktorú schválil parlament.
- Poslanci posunuli do druhého čítania návrh novely zákona o cenných papieroch a investičných službách. Novelou zákona sa má do slovenského právneho poriadku prevziať tzv. balík MiFID II, ktorý sa vzťahuje na trhy s cennými papiermi, investičných sprostredkovateľov a miesta obchodovania. Novým legislatívnym rámcom sa posilňuje a nahrádza súčasný rámec MiFID.
- Poslanci schválili na návrh predsedu vlády Roberta Fica Protokol na odstránenie nezákonného obchodu s tabakovými výrobkami. Protokol má formu medzinárodnej zmluvy a má zabrániť pašovaniu, falšovaniu a nezákonnej produkcii tabakových výrobkov. Zároveň má prispieť k lepšiemu fungovaniu vnútorného trhu s tabakovými výrobkami.
Voľba člena Súdnej rady SR na aktuálnej schôdzi Národnej rady SR nebude. Oznámil to podpredseda parlamentu Béla Bugár (Most-Híd), ktorý už pred hlasovaním hovoril, že kým nebude dohoda, hlasovanie sa odsunie.
Eugen Cimmermann a Dávid Štefanka sa stali kandidátmi na členov disciplinárneho senátu. V tajnom hlasovaní o tom rozhodli poslanci. Z dvoch kandidátov si Súdna rada vyberie jedného, ktorý sa stane členom disciplinárneho senátu na obdobie troch rokov.