Diskusie pod článkami na facebooku nie sú len nevinnou zábavou čitateľov. Pre ľudí sú často dôležitejším zdrojom informácií ako samotné články, tvrdí Veronika Klindová, jedna zo zakladateľov iniciatívy #Somtu.
V čase, keď si ľudia v diskusiách prajú smrť, znásilnenie a šíria ľahko vyvrátiteľné nezmysly, sa táto iniciatíva rozhodla organizovať diskutérov, ktorí chcú na internete šíriť slušnosť a fakty.
Ich aktivitu označil prezident Andrej Kiska za najlepší projekt v súťaži Výzva proti extrémizmu.
Prečo vznikla iniciatíva #Somtu?
„Jednak som ako obyčajná používateľka internetu videla, že je tam veľa nenávisti a zároveň som ako učiteľka vnímala, že pre mladých ľudí sú tieto diskusie dôležitým zdrojom informácií. Často si ani neotvoria článok, ale čítajú si len diskusie pod ním a z nich si vyťahujú informácie, ktoré sú často nepravdivé.“

Ako ste na to prišli?
„Hovorila som o tom s nimi, ale dôležitý bol najmä jeden prieskum medzi žiakmi, z ktorého vyplynul takýto záver. Spolu s jednou učiteľkou z Teach for Slovakia a organizáciou Nexteria, ktorá sa venuje mladým ľuďom, sme urobili dotazník a skupinové diskusie, kde sa viackrát ukázalo, že mladí ľudia diskusie čítajú, hoci sami do nich neprispievajú. Potom sme si pozerali zahraničné prieskumy a štúdie, ktoré konštatovali, že ľudia tieto diskusie čítajú aj bez toho, aby vedeli, čo je v článku.“
Aký vplyv majú tieto diskusie na formovanie názoru?