Je na prvý pohľad jednoduchšie a podľa analýz vhodnejšie pre ľavákov či dysgrafikov. Písmo comenia script sa osvedčilo podľa slovenskej školskej inšpekcie aj českého ministerstva školstva.
Slovenské ministerstvo školstva, pod vedením SNS, napriek tomu bez diskusie novelizovalo štátny vzdelávací program, ktorý školám teraz prikazuje učiť spojité písané písmo a až potom iné typy podľa potreby.
V podstate tak prvákom podľa učiteľa zo základnej cirkevnej školy Narnia Martina Kríža vnúti jedno spojité písmo, ktoré nie každému vyhovuje. Kríž preto spoluorganizuje petíciu za to, aby školy mali slobodu vybrať si písmo, aké chcú.
Aký má zmysel používať písané písmo v ére elektronických médií?
„Nie som odborník na túto tému a v rámci petície nie je táto otázka dôležitá. Ľudia, ktorí sa v tomto vyznajú viac ako ja, hovoria, že písanie rukou pomáha uvedomovať si myšlienky a rozvíjať myslenie človeka.
Nechcel by som špekulovať, či nastal čas prestať takéto písmo používať, alebo nie. Na túto tému by musela prejsť široká spoločenská diskusia.“

Mali by sa písmená spájať alebo nie?
„Nepoznám výskum, ktorý by jednoznačne favorizoval nejaký typ písma, či už ide o spojené, oddelené, paličkové, alebo s oblúčikmi.
Každé má svoje výhody a nevýhody. Keď som sa spýtal ministerstva školstva, či existuje štúdia, ktorá by jednoznačne favorizovala určitý typ písma, odpovedalo, že v poslednom čase sa takéto prieskumy nekonali.“
Kedy ste si všimli, že ministerstvo chce povinne predpísať spojené písmo?
„Prebiehala diskusia, či by sa mal zvýšiť počet hodín dejepisu a v polovici mája ministerstvo zverejnilo dodatok k štátnemu vzdelávaciemu programu, že pridáva jednu hodinu tohto predmetu.
Viacerí ľudia si v ňom všimli, že okrem dejepisu dodatok školám prikazuje učiť spojený tvar písaného písma. Zmenu zaviedli bez akejkoľvek diskusie, teda spôsobom, ktorým to ministerstvo legitímne robiť nemôže, a vtedy vznikla petícia.“
Takže to bola nečakaná zmena?