BRATISLAVA. Len za posledných desať dní museli evakuovať pošty, takmer šesťtisíc účastníkov hudobného podujatia na bratislavských Zlatých pieskoch, všetky košické súdy, bratislavské obchodné centrum Aupark či hlavnú vlakovú stanicu v Bratislave.
Falošné poplachy o nastražených bombách sa stali pre políciu problémom. Len do konca mája polícia zaznamenala 44 prípadov šírenia poplašnej správy. Za celý minulý rok ich pritom mala 54.
Vypátrať oznamovateľov je ťažké a policajti preto iniciovali niekoľko zmien.
„Už po množstve útokov na súdy sme oslovili ministerstvo spravodlivosti. Žiadali sme zmeniť technologické prostriedky na ochranu súdnych budov, ale aj zvýšenie trestnej sadzby,“ povedal policajný prezident Tibor Gašpar bez toho, aby spresnil, čo sú "technologické prostriedky".
V súčasnosti šíriteľom poplašných správ hrozí jeden až päť rokov väzenia, v závažných prípadoch tri až osem rokov. Páchatelia musia aj nahrádzať škodu. Nedávno si takto Krajský súd v Košiciach vypýtal 14 400 eur ako odškodné za platy zamestnancov a rozposielanie nových predvolaní na pojednávanie, ktoré pre bombový poplach musel odročiť.
Z doterajších uzavretých prípadov vyplýva, že pohnútky týchto ľudí sú rôzne. Niektorí trpia psychickými poruchami, iní nahlásia bombu na súde, aby sa vyhli rozsudku.

Bomby v bankách a na súdoch
V posledných dňoch sú problémom najmä bombové hlásenia v bankách. Museli pre ne evakuovať bratislavský Aupark, kde sú ich pobočky, a pošty, keďže anonym vtedy e-mailmi posielal varovania „Pekný večer, v pošte je veľká bomba“ a „V banke je bomba“.
Za oznámeniami je človek pôsobiaci v zahraničí, čo komplikuje pátranie, no Gašpar predpokladá, že prípad čoskoro uzavrú.