Na moste, ktorý spája dánsku metropolu Kodaň so švédskym prístavným mestom Malmö, sa v jednu noc objavia rozpolené telá dvoch žien. Jedna polovica patrí švédskej političke, druhá dánskej prostitútke. Ležia presne na čiare označujúcej hranice oboch krajín – nohy v Dánsku a hlava s trupom vo Švédsku.
Prípad vraždy spojí dvoch charakterovo úplne odlišných vyšetrovateľov – bodrého Dána Martina Rhodeho a chladnú a patologicky racionálnu Švédku Sagu Norenovú.
Seriál Most (Bron vo švédčine a Broen v dánčine) sa stal medzinárodným hitom, ktorý odvysielali vo viac ako 150 krajinách sveta (dvojka RTVS ponúka v súčasnosti tretiu sériu). Milióny divákov vďaka tomu objavili impozantnú stavbu.
Öresundský most má minimálne dva prívlastky naj. Ide o najdlhší most na svete, ktorý spojuje dva štáty, a najdlhší most, po ktorom sa dá prejsť autom i vlakom. Spojnica medzi Kodaňou a Malmö má dve poschodia – železnica vedie pod diaľnicou.
Chýbal ostrov. Vybudovali ho
Švédi a Dáni sa na seba pri peknom počasí pozerali odjakživa, ale premostiť prieliv medzi Baltským a Severným morom sa podarilo až na prelome druhého a tretieho tisícročia.
Prvé plány na vybudovanie mosta medzi Dánskom a Švédskom sú staré už viac než 110 rokov. Už v 30. a 50. rokoch 20. storočia sa zvažovali rôzne možnosti spojenia cez ostrov Saltholm a prvú dohodu medzi oboma štátmi podpísali v roku 1973. Z tej však zišlo. Problémom bolo kodanské letisko Kastrup situované na pobreží. Dáni ho odmietli presťahovať. Most s vysokými pylónmi by predstavoval pre lietadlá riziko, nízky most by zasa komplikoval dánsku lodnú dopravu.

Dopyt po moste však narastal. V Kodani chýbali lacnejšie byty, Malmö zasa potrebovalo viac pracovných miest. Keby sa obe mestá spojili, bol by to impulz pre ekonomiku. K rokovaciemu stolu sa vrátili severania na začiatku 90. rokov.
Výsledkom bol jeden z najodvážnejších stavebných projektov 20. storočia.