BRATISLAVA. Je pracovný týždeň, teplomer už ráno ukazuje takmer tridsať stupňov Celzia, no namiesto vzdušného trička, krátkych nohavíc a šľapiek vyberajú zo skrine dlhé tmavé nohavice, ponožky a uzavreté topánky. Kým prídu do práce, vyzerajú, akoby prišli z kúpaliska. Najmenej na ďalších osem hodín to však bude iba ich želanie.
Zamestnanci rôznych štátnych inštitúcií, súkromných korporácií, právnici či muži, ktorí potrebujú v práci uniformu, zvládajú letné mesiace ťažšie než ženy. Prísnym pravidlám obliekania nemôžu vyhovieť tak, že si dajú elegantnú sukňu či vzdušné šaty.
Aj muži však vymysleli spôsob, ako horúčavu v práci znášať lepšie a nepohoršovať pri tom zamestnávateľa.
„Vo firme máme aj home office a asi 30 či 40 percent ľudí to využíva práve v letných horúčavách. Ja k ním patrím tiež,“ hovorí regionálny manažér pre IBM Capital na Slovensku Silvester Behúň. Obísť takto prísne pravidlá obliekania však môžu zamestnanci len vtedy, keď nemajú naplánované žiadne pracovné stretnutia, len telefonáty.
V IBM podľa Behúňa tolerujú v horúčavách u zamestnancov na vyšších pozíciách aj menej elegantný odev. „Nepozeráme sa na seba nijako tvrdšie, ak si muž dá voľnejšie nohavice či polokošeľu,“ hovorí.
Je to prijateľnejší spôsob než ten, ktorý zvolil pred niekoľkými dňami zamestnanec call centra Joey Barge. Keď ho z práce poslali domov prezliecť sa, pretože prišiel v elegantných krátkych nohaviciach, vrátil sa ružovo-čiernych šatách. Jeho fotografia obletela sociálne siete, stal sa svetovo známym a prinútil firmu, aby pravidlá prehodnotila.

Kláštor pomáha
Znášať vyše tridsaťstupňové teploty môžu ťažšie aj politici, právnici či advokáti, ktorí chodia v oblekoch. „Letné mesiace predstavujú pre túto oblasť značnú výzvu,“ hovorí advokát Ivan Humeník z advokátskej kancelárie h&h Partners.