BRATISLAVA. Demokrati Slovenska (DS) podporujú kandidatúru Jána Grešša za predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja. Greššo tam kandiduje za koalíciu SaS, OĽaNO-NOVA, KDH a DS.
Rozhodol o tom sobotný (24.6.) pracovný stranícky snem v Banskej Štiavnici, oznámil predseda Ľudovít Kaník.
Schválili stanovy strany
Potvrdil tiež, že strana bude v rámci tejto koalície stavať do novembrových krajských volieb kandidátov na poslancov vo všetkých vyšších územných celkoch (VÚC).
Snem ďalej schválil stanovy strany a zvolil za prvého podpredsedu strany Jána Grešša a za ďalších podpredsedov Tibora Šagáta a Alexeja Ivanka. Rozhodol tiež o vymenovaní koordinátorov pre jednotlivé kraje pre voľby do VÚC.
Jesenné voľby
Voľby do VÚC budú v sobotu 4. novembra 2017. Po novom už nebudeme voliť predsedov krajov v dvoch kolách, ale iba v jednom. Za predsedu bude zvolený ten kandidát, ktorý získal najviac platných hlasov.
Na Slovensku máme osem samosprávnych krajov. Voliť si budeme nielen predsedov, ale aj krajských poslancov. Predsedom kraja sa môže stať obyvateľ samosprávneho kraja, ktorý najneskôr v deň konania volieb dovŕši vek 25 rokov.
Za krajského poslanca môže byť zvolený obyvateľ samosprávneho kraja, ktorý má trvalý pobyt v obci alebo vo vojenskom obvode, ktoré patria do územia volebného obvodu, v ktorom kandiduje. V deň volieb musí mať aspoň 18 rokov.
Kandidáti môžu na kampaň minúť 250-tisíc eur
Kandidáti na predsedov samosprávnych krajov môžu minúť na predvolebnú kampaň najviac 250.000 eur. Ak kampaň vedie politická strana alebo hnutie, tie môžu minúť maximálne 500.000 eur. Kampaň môže viesť aj tretia strana, ktorá musí byť zapísaná v Zozname tretích strán. Použiť môže najviac 25.000 eur. Limity definuje zákon o volebnej kampani. Za jeho porušenie hrozia tisícové pokuty.
Podľa právnej normy sa predvolebná kampaň začína dňom zverejnenia rozhodnutia o vyhlásení volieb v Zbierke zákonov SR a skončí sa moratóriom 48 hodín predo dňom konania volieb. Hlasovanie bude 4. novembra 2017. Predseda Národnej rady SR Andrej Danko oznámil termín volieb 23. júna.
Zákon tiež prikazuje, aby peniaze na kampaň išli cez transparentný účet, údaje na ňom musia byť prístupné tretím osobám. Do nákladov na kampaň sa započítavajú aj prostriedky vynaložené na propagáciu tri mesiace pred vyhlásením volieb. Právna norma hovorí aj o ďalších podmienkach.
Právna norma zároveň určuje podmienky pre kampaň vedenú tretími stranami. Treťou stranou môže byť fyzická osoba, podnikateľ alebo firma, ktorá je zaevidovaná Štátnou komisiou pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Tretia strana môže začať volebnú kampaň podľa zákona až po tom, čo je zverejnená v Zozname tretích strán.