BRATISLAVA. Slovensko by malo podľa 69,3 percenta Slovákov smerovať do jadra Európskej únie, teda úzko spolupracovať s najvyspelejšími štátmi A-kategórie.
S názorom lídra opozičnej SaS Richarda Sulíka, že najvyspelejšie krajiny EÚ nie sú prvou ligou, ale okresným spolkom a Slovensko by nemalo automaticky smerovať do jadra, súhlasí 15,1 percenta opýtaných.
Vyplýva to z prieskumu agentúry Polis Slovakia pre agentúru SITA. Prieskum robili na vzorke 1 208 respondentov starších ako 18 rokov na území celej SR od 13. do 19. júna.
Nevie takmer 20 percent
Na otázku "Malo by podľa vás smerovať Slovensko do jadra Európskej únie, teda úzko spolupracovať s najvyspelejšími štátmi A-kategórie?" odpovedalo 69,3 percenta respondentov áno, pričom 32,4 percenta tvrdia, že určite áno a 36,9 percenta odpovedalo skôr áno ako nie.
Slovensko by do jadra EÚ nemalo automaticky smerovať podľa 12,1 percenta respondentov, pričom 4,2 percenta povedali prvej lige určite nie a skôr nie ako áno odpovedalo 7,9 percenta opýtaných. Odpoveď neviem si zvolilo 18,6 percenta Slovákov.

So Sulíkom nesúhlasí takmer 60 percent
S názorom Richarda Sulíka, že Slovensko by nemalo automaticky smerovať do jadra, súhlasí 15,1 percenta opýtaných, pričom 6,4 percenta so Sulíkom rozhodne súhlasí a 8,7 percenta skôr súhlasí ako nesúhlasí.
So Sulíkom nesúhlasí 58,2 percenta opýtaných, pričom skôr s ním nesúhlasí 30,7 percenta respondentov a rozhodne s ním nesúhlasí 27,5 percenta opýtaných. Odpovedať nevedelo 26,7 percenta.
Respondenti odpovedali na otázku "Richard Sulík tvrdí, že najvyspelejšie krajiny Európskej únie nie sú prvou ligou, ale okresným spolkom a Slovensko by nemalo automaticky smerovať do jadra Únie. Súhlasíte s týmto názorom?".
Sulík je naďalej skeptický
"Otázka je absolútne sugestívne položená. Vôbec sa nedivím, že je takýto výsledok. V skutočnosti ide o to, že ako som už x-krát povedal, my sme dnes plne integrovaná krajina vo všetkých relevantných spolkoch. Tam by sme aj mali ostať a okrem toho mali by sme robiť v prvom rade to, čo je v záujme občanov Slovenska. A nie to, čo je v záujme napríklad bruselskej administratívy," uviedol predseda opozičnej strany SaS Richard Sulík na margo výsledkov prieskumu.
Ako dodal, nesúhlasí napríklad s tým, aby slovenskí vkladatelia ručili za "hnilé talianske banky". "Keby bola otázka inak položená, garantujem, že čísla by boli presne opačné," povedal.
"Musíme ľuďom viac vysvetľovať, že nie je nevyhnutne v prospech krajiny, aby sme sa hrnuli do prvej ligy Európskej únie," povedal Sulík.
Podľa opozičného politika premiér Robert Fico ani raz konkrétne nepomenoval, čo presne znamená jadro EÚ a čo znamená byť jeho súčasťou.
Podľa Sulíka je daňou za súčasť jadra EÚ aj súhlas Fica s povinnými kvótami. "Vyjadrenie Európskej komisie potvrdzuje, že Robert Fico súhlasil, že začne plniť kvóty," uviedol s tým, že pre občanov Slovenska to znamená, že sa zníži životný komfort.