BRATISLAVA. Poslanci minulý týždeň odhlasovali posledné naplánované zákony, stihli zvoliť za nového riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka a začali prázdninový zvoľnený režim. Do parlamentných lavíc sa vrátia až 5. septembra.
Poslanci pravidelne upozorňujú, že hoci nerokujú v sále, letné prázdniny ako študenti nemajú. Ich práca spočíva aj v stretávaní sa s ľuďmi, vybavovaní ich podnetov, prípravou návrhov zákonov či ich štúdiom pri prípadnom pripomienkovaní. Tohtoročné leto poznačí aj kampaň do novembrových župných volieb.
"Rozbiehame počas leta kampaň do župných volieb," hovorí šéf poslaneckého klubu Mosta-Hídu Gábor Gál. V Moste podľa neho pripravujú v lete aj návrhy zákonov, no popri tom si nájde čas aj na dovolenku.
Voľnejší režim bude mať aj vláda. Z Úradu vlády povedali, že posledné rokovanie bude pred letnou pauzou v utorok 4. júla a ministri sa opäť stretnú až v stredu 16. augusta. "V prípade potreby bude vláda pripravená rokovať aj v iných termínoch," odkázali z tlačového odboru Úradu vlády.

Mýtus o učiteľskom voľne
Výhodu dvojmesačných letných prázdnin verejnosť vníma asi najviac pri učiteľoch. Tým, že žiaci počas júla a augusta nechodia do školy, nepracujú podľa časti verejnosti ani učitelia.
Nie je to však úplne pravda.
Učiteľka občianskej náuky a výchovná poradkyňa na bratislavskom Gymnáziu na Bilíkovej Bronislava Selešiová hovorí, že podľa ich pravidiel môže v lete dovolenkovať len učiteľ, ktorý si počas školského roka hodiny nadrobí. Účasťou na lyžiarskych zájazdoch, exkurziách či v školách v prírode si potom môže v lete čerpať náhradné voľno.
Selešiová bude pracovať aj prvý júlový a posledný augustový týždeň. "Riešime administratívne záležitosti, pripravujeme úväzky učiteľov na budúci rok, v auguste zasa učebno-tematické plány," vymenúva.
Voľno, ktoré bude mať počas leta, jej vyplýva zo zákona. Učitelia majú nárok na 45 dní voľna v roku, z toho sú povinné napríklad aj jarné prázdniny.
Voľnejší režim súdov
Počas dovolenkových mesiacov zvyknú menej pojednávať aj súdy. Bývalý ústavný sudca Eduard Bárány hovorí, že počas leta fungujú čosi ako "justičné prázdniny". Dôvodom je čerpanie dovoleniek sudov, advokátov aj prokurátorov. "Pojednávania na súdoch sú len vo výnimočných prípadoch," hovorí Bárány.
Sudcovia sa počas leta venujú písaniu dlhších a komplikovanejších rozhodnutí. "Nie sú pojednávania, máte viac pokoja, čo je ideálne na spísanie 90-stranového rozhodnutia," odôvodňuje.
Rozvrhy práce jednotlivých súdov počas leta si môžu ľudia podľa hovorcu ministerstva spravodlivosti Petra Bublu vyhľadať na jednotlivých súdoch. "V každom prípade súdy vykonávajú svoju činnosť aj počas letného obdobia," dopĺňa.
Plénum Ústavného súdu v Košiciach počas leta tiež nezvykne rozhodovať. Hovorkyňa súdu Martina Ferencová povedala, že budú vopred informovať o verejných zasadnutiach pléna a senátov na webovej stránke Ústavného súdu.
"Senáty Ústavného súdu budú zasadať aj počas spomínaného obdobia," dodala Ferencová. Koľkokrát to bude, podľa nej ešte nie je možné odhadnúť.
Senáty bývajú trojčlenné a je tak je podľa Bárányho väčšia pravdepodobnosť, že počas čerpania dovoleniek sa im podarí zísť skôr než v súčasnosti desiatim sudcom pléna.

Beata
Balogová
