BRATISLAVA. V nemocnici liečia ľudí a na jej hospodárenie takmer nemajú vplyv. Ak manažéri nebudú zodpovedne hospodáriť, odtrpia si to však aj oni, navrhuje ministerstvo zdravotníctva, ktoré vedie za Smer Tomáš Drucker.
Lekárom a sestrám, ktorí pracujú v zadlžených nemocniciach, môžu zmraziť zvyšovanie platov nad úroveň minima, ktoré určuje zákon. Stane sa to, ak zdravotnícke zariadenie nebude plniť podmienky oddlženia, ku ktorým sa zaviazalo. Niektorým by sa tak platy znížili.
Lekárom s atestáciou zákon zaručuje 2,3-násobok, bez nej 1,25-násobok priemernej mzdy. U sestier je to od 0,81- až 0,85-násobok. Vlani bola priemerná mzda na Slovensku 912 eur v hrubom.
Štát chce dať na ďalšie oddlženie nemocníc 585 miliónov eur. Celkový dlh v zdravotníctve bol minulý rok 647 miliónov.
Nemocnice, najmä štátne, majú dlhy aj pre predražené nákupy. Narobili ich zväčša ich šéfovia, ktorých vyberali politici. Napríklad najväčšia, štátna Univerzitná nemocnica Bratislava vyrobila až 39 percent z celkového dlhu zdravotníckych zariadení.
Štát už oddlžoval nemocnice štyrikrát. Peniaze im dávali všetky vlády od druhej vlády Mikuláša Dzurindu z SDKÚ, okrem druhej vlády Roberta Fica zo Smeru. Spolu už dostali viac ako miliardu eur. Zadlžili sa znova.

Šéfka komory sestier: Nie je to spravodlivé
"Určite by to nebolo spravodlivé voči zamestnancom, lebo nemajú možnosť vstúpiť do manažovania nemocnice," hovorí o prípadom zmrazení platov šéfka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová.
"Zmrazovanie platov lekárom v súvislosti s ozdravným programom považujeme za neprípustné," povedal aj šéf Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár. Za Radičovej vlády bol na čele lekárov, ktorí podali hromadné výpovede a prinútili ju zvyšovať platy. Zákon, ktorý sa vtedy menil, platí doteraz.