Autor: József Demmel / Historická Revue
József Demmel, PhD.,
je vedeckým pracovníkom Výskumného ústavu Slovákov v Maďarsku, ktorý sídli v Békešskej Čabe.
Špecializuje sa na proces formovania sa národov v 19. storočí v kontexte Uhorska s dôrazom na slovensko-maďarské vzťahy.
Bol to asi najkontroverznejší zákon v Uhorsku 19. storočia. Keď v roku vyšiel Národnostný zákon, vyvolal široký konsenzus medzi jednotlivými predstaviteľmi uhorskej politiky.
Maďarská politická elita ho napriek protestom predstaviteľov národnostných menšín schválila a následne to bola tá istá politická elita, ktorá dodržiavanie jeho ustanovení ignorovala.
Naproti tomu nemaďarské národnosti, ktoré ostro protestovali proti prijatiu zákona, už zakrátko bojovali za jeho dodržiavanie.
V súvislosti s posudzovaním zákona nepanuje názorová zhoda ani medzi maďarskými historikmi, pretože kým niektorí v ňom videli prejav šovinizmu, iní ho spájali s rozširovaním politických práv, alebo ho vo sfére menšinovej politiky hodnotili ako priekopnícke a liberálne nariadenie, ktoré v Európe nemá obdobu.
Nezmyselný nacionalizmus?
Koncom 70. rokov minulého storočia Endre Kovács vyjadril názor, že „intranzigentný a nezmyselný nacionalizmus“, ktorý je v zákone prítomný, „už vyslal prvý signál národnej katastrofy. ... Štátna idea popierajúca politickú existenciu iných národností následne vytvára národnostný politický základ pre uhorské vládnuce triedy“.