BRATISLAVA. Vláda sa v stredu napokon nebude zaoberať plánom štvrtého oddlžovania nemocníc.
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smer) materiál z rokovania kabinetu stiahol.
Na oddlženie, ktorého princíp minulý týždeň predstavil so šéfom rezortu financií Petrom Kažimírom (Smer), má ísť najviac 585 miliónov eur.

Drucker svoj krok odôvodnil tým, že chce dať ešte priestor na diskusiu. Rokovať bude napríklad s dodávateľmi nemocníc, ktorým sa plány vlády nepáčia.
"Považujem to za korektné, aby sme ešte podiskutovali," skonštatoval s tým, že je ešte otvorený počúvať inú argumentáciu. Budúci týždeň chce materiál na vládu predložiť opäť. Už teraz však avizoval, že od zliav, ktoré sa budú požadovať od veriteľov, ustúpiť neplánuje.
Kritika dodávateľov
Plán už skritizovali dodávatelia zdravotníckych pomôcok. Tí patria medzi najväčších veriteľov nemocníc.
Nepáči sa im, že štát od nich v rámci oddlžovania očakáva zľavy, niektoré z nich sú podľa Slovenskej asociácie dodávateľov zdravotníckych pomôcok SK-MED mimo ekonomickú realitu.
Svojich členov preto vyzvala, aby zvážili, či sa do neho zapoja a neobrátia sa na súd. Asociácia tiež chce, aby si na Slovensko pre zlú platobnú neschopnosť nemocníc posvietila Európska komisia.
Oddlžovalo sa už trikrát
Dlh v zdravotníctve vlani narástol na 647,24 milióna eur. Najviac, 547,16 milióna eur, dlhujú štátne univerzitné a fakultné nemocnice.
Nemocnice sa v minulosti oddlžovali trikrát.
Prvýkrát za vlády Mikuláša Dzurindu (vtedy SDKÚ). Oddlžoval aj prvý kabinet Roberta Fica (Smer). Ďalšie oddlžovanie bolo v roku 2011 za vlády Ivety Radičovej (vtedy SDKÚ).
Vláda ďalej rokovalo o:
- Slovenskí vojaci absolvujú v druhej polovici tohto roka viacero rôznych výcvikov v zahraničí, zároveň sa vojenské cvičenia s účasťou zahraničných ozbrojených síl uskutočnia na Slovensku. Ide o povinnosti vyplývajúce z členstva v Severoatlantickej aliancii.
Slovensko vyšle na Ukrajinu civilného experta, ktorý tam bude spolupracovať pri implementácii zvereneckého fondu NATO. Fond má krajine pomôcť s odmínovaním. Obranný poradca bude pôsobiť v Úrade styčného dôstojníka NATO v Kyjeve.
Spôsob posudzovania žiadosti o dotácie od ministerstva zdravotníctva sa má zmeniť. Rezort tak chce zabrániť diskvalifikácii kvalitných vedeckých a vzdelávacích inštitúcií. Zmeny prináša novela zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva, ktorú dnes schválila vláda.
"Cieľom novely je upraviť možnosť hodnotenia žiadostí, ktorých žiadatelia sú vo vzťahu k členovi Vedeckej rady tak, aby sa zachovala nestrannosť a objektivita pri hodnotení žiadostí, aby sa zamedzil konflikt záujmov členov Vedeckej rady vo vzťahu k žiadateľovi a súčasne vytvoriť priestor pre kvalitné vedecké projekty v záujme podpory výskumu a vývoja v oblasti zdravotníctva," priblížilo ministerstvo.
Vláda vzala na vedomie správu ministra zdravotníctva Tomaša Druckera o plnení úloh jednotlivých rezortov vyplývajúcich z Národného akčného plánu pre problémy s alkoholom na roky 2013 – 2020. Zo správy vyplýva, že počet dopravných nehôd zavinených pod vplyvom alkoholu na Slovensku každoročne klesá. Kým v roku 2013 bolo zavinených 1 696 nehôd, tak v roku 2016 bol alkohol zistený v 1 485 prípadoch.
Ministerstvo zdravotníctva chce začať diskusiu o potrebe takzvaných "záchytiek". Ide o izby, v ktorých triezvejú výtržníci, na Slovensku takéto priestory už roky nefungujú. Ministerstvo hovorí o pracovnej skupine, ktorá sa má zaoberať témou "nevyhnutnosti doriešenia situácie s protialkoholickými záchytnými izbami".
Zdravotníctvo by sa v tomto roku mohlo dofinancovať viac ako 50 miliónmi eur. Urobiť sa to má cez vyššie zdravotné odvody za štátnych poistencov, odsúhlasila dnes vláda. Presné číslo má byť známe po septembrovej daňovej prognóze.
Ministerstvo zdravotníctva preto v novele zákona o zdravotnom poistení navrhlo, aby sadzba za poistencov štátu posledné dva mesiace v roku stúpla z 3,78 na 4,73 percenta z vymeriavacieho základu. Odobriť to musí ešte parlament a prezident.
Príchod amerických držiteľov štipendií J. W. Fulbrighta na Slovensko bude časovo a finančne jednoduchší. V budúcnosti im totiž budú udeľované slovenské národné víza. Umožní to zmena dohody medzi vládou USA a Slovenskou republikou. Súčasne dôjde k zjednoteniu udeľovania povolenia na pobyt pre štipendistov z oboch krajín.
Vláda vzala na vedomie správu, ktorá sa zaoberá problematikou HIV. Nových prípadov HIV infekcie na Slovensku podľa správy pribúda. Minulý rok dokonca zaznamenali doteraz najvyšší počet prípadov v jednom kalendárnom roku (87), zomreli traja pacienti.
Obce a mestá postihnuté mimoriadnymi udalosťami získajú od štátu prostriedky na pokrytie záchranných prác. Vláda pre ne v stredu vyčlenila celkom 332.710 eur, ktoré im budú poskytnuté ako jednorazová finančná výpomoc.
V roku 2016 narástol počet zistených prípadov násilnej trestnej činnosti o 696 v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Uvádza sa to v Správe o bezpečnosti SR v roku 2016, ktorú vláda vzala na vedomie. Podľa správy sa však na druhej strane zvýšil aj počet objasnených trestných činov, konkrétne o 561 prípadov oproti roku 2015.
Bezpečnostné prostredie sa vyznačuje dynamickými zmenami s vysokou mierou nepredvídateľnosti, pričom bezpečnostné prostredie v európskom regióne, ktoré je kľúčové pre bezpečnostné záujmy SR, bolo aj v roku 2016 ovplyvňované najmä pretrvávajúcou nestabilitou na východe a juhu, pokračujúcim ozbrojeným konfliktom na Ukrajine a v Sýrii, terorizmom a masovou migráciou do Európy. Pokračovalo dezinformačné pôsobenie na obyvateľov členských štátov NATO a EÚ z externého prostredia zameraného proti hodnotovému systému a demokratickému zriadeniu SR. Konštatuje to správa o bezpečnosti SR za rok 2016, ktorú vzala vláda na vedomie.
Vláda SR vzala na vedomie, že minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák (nominant Smer) bude predsedom 72. zasadnutia Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (VZ OSN) na funkčné obdobie rokov 2017 - 2018.
Strategický cieľ Národného akčného plánu pre zelené verejné obstarávanie na roky 2016 až 2020, ktorý stanovuje 50-percentný podiel zelených zákaziek na všetkých zákazkách, sa nepodarilo splniť. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) to konštatuje v správe o implementácii Národného akčného plánu za rok 2016, ktorý schválila vláda.
Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB), ktorá je najväčšia a najzadlženejšia na Slovensku, sa rozdelí. V súčasnosti ju tvorí päť zariadení po celom hlavnom meste. Ministerstvo zdravotníctva si od toho sľubuje vyššiu efektivitu a lepšie hospodárenie. Jeho zámer vzala na vedomie vláda.
Svoju činnosť, v zásadne nezmenenom rozsahu zdravotníckych služieb, si podľa ministerstva zachová Nemocnica Ružinov. Plánuje ju "zásadne" rekonštruovať v súvislosti s projektom novej UNB. Tú má spolu s ružinovskou tvoriť aj plánovaná novovybudovaná nemocnica Rázsochy. Tá potom nahradí Nemocnicu akad. L. Dérera na Kramároch, ktorej fungovanie sa dovtedy rovnako nemá významne meniť.
Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR opätovne predložilo do pripomienkovania návrh novely Obchodného zákonníka. K tomuto kroku pristúpilo, nakoľko sa na základe výsledkov predošlého pripomienkovania podstatným spôsobom zmenil pôvodný návrh novely. Deklaruje však, že cieľ novely zostáva zachovaný.
Úprava ministerstva sa aj naďalej zameriava na špekulatívne likvidácie spoločností, kladie vyššiu zodpovednosť na štatutárov a spoločníkov firiem a zavádza nástroje proti takzvaným bielym koňom. Podľa rezortu je ďalším významným krokom k zlepšeniu podnikateľského prostredia a prináša opatrenia v prospech všetkých poctivých podnikateľov.