PEZINOK. Výsluchom jedného svedka a jedného znalca v stredu na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku pokračovalo hlavné pojednávanie v prípade tzv. "nástenkového tendra."
V kauze figuruje spolu päť obžalovaných, medzi nimi aj dvaja bývalí ministri za SNS Marián Janušek a Igor Štefanov.

Získanie zákazky
Ako svedok v stredu vypovedal advokát, ktorý poskytoval právne služby pre spoločnosť Avocat. Ide o jednu zo spoločností v konzorciu firiem, ktoré nakoniec zákazku na základe tendra získalo.
"Vedomosti o obstarávaní som mal, čo sa popísalo v rámci médií. Ako to prebiehalo, neviem prakticky nič. Neviem, čo by som k tomu viac povedal," povedal svedok.
Na doplňujúce otázky uviedol, že k predmetnej dokumentácii z verejného obstarávania sa dostal počas kontrol z Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ).
"Viem, že to bolo vyvesené na informačnej tabuli, každý deň som tadiaľ chodil, bola hneď vedľa recepcie, ale iné podrobnosti neviem," skonštatoval svedok.
Spolu s ďalšími právnikmi podľa jeho slov poskytoval ministerstvu výstavby rôzne právne služby, mali kartičky na vstup do priestorov ministerstva. Súčasťou právnych služieb boli všeobecne aj služby spojené s verejným obstarávaním.
So svedkom sa stretla dvakrát
Obžalovaná Zdenka Kudláčová, ktorá mala pri verejnom obstarávaní ministerstvu výstavby poskytovať konzultácie, v reakcii na výpoveď svedka uviedla, že sa s ním stretla dvakrát, obe stretnutia sa týkali predmetného verejného obstarávania a jedno stretnutie sa uskutočnilo ešte pred jeho vyhlásením.
Znalec sa na súde vyjadroval k spôsobenej škode. Štát preplatil konzorciu víťazných firiem z tendra sumu viac ako 12 miliónov eur.
Kauza nástenka
Prokurátor podal v tomto prípade obžalobu pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, zneužívania právomoci verejného činiteľa či zločin machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe.
Kauza siaha do roku 2007. Vtedajšie ministerstvo výstavby malo zverejniť oznam o tendri v hodnote 120 miliónov eur iba na nástenke v uzavretej chodbe ministerstva.
Lukratívnu zákazku tak malo získať konzorcium, ktoré o súťaži vedelo. O kreslo vtedy prišli dvaja ministri zo Slovenskej národnej strany Marián Janušek. a neskôr jeho nástupca Igor Štefanov.
Po prepuknutí kauzy štát podozrivú zmluvu zrušil. Vo vreckách dvoch súkromných firiem však malo skončiť viac ako 12 miliónov eur, ktoré Brusel Slovensku odmietol preplatiť.