BRATISLAVA. Šéfovi parlamentu a nacionalistickej Slovenskej národnej strany Andrejovi Dankovi sa na návšteve demilitarizovanej zóny oddeľujúcej Severnú od Južnej Kóreu zacnelo za totalitou v bývalom Československu.
"Vidieť túto zónu bol pre mňa neopísateľný zážitok, priznám sa, že to vo mne vyvolalo veľký pocit nostalgie, keď sa aj na Slovensku nachádzal ostnatý drôt a izoloval našu krajinu," napísal šéf parlamentu na sociálnej sieti.
Kórejská demilitarizovaná zóna je pás zeme dlhý 248 km a široký štyri kilometre. Rozdeľuje Kórejský polostrov na dve časti – Severnú a Južnú Kóreu. Na severe je komunistická diktatúra a na juhu demokracia. Je to najnepriechodnejšia a najstráženejšia hranica na svete.
Danko ju aktuálne navštívil v rámci stretnutia šéfov parlamentov euroázijských krajín v Južnej Kórei.
Ako tento status Danko myslel, zatiaľ nie je jasné. SNS na otázky SME doteraz neodpovedala. Jej hovorkyňa Júlia Kollárová mala vypnutý mobil.
Predseda SNS je známy svojimi komplikovanými vyjadreniami, v dôsledku čoho je neraz terčom posmechu na sociálnych sieťach.

Nostalgia za ostnatým drôtom
Nostalgia podľa Slovníka slovenského jazyka znamená túžbu po niečom alebo niekom. Obyčajne po domove. Jej synonymom je aj clivosť.
Ostnatý drôt, za ktorým sa Dankovi podľa statusu cnie, bol za totality súčasťou železnej opony. Na území Československa sa tiahla po jeho hraniciach s bývalou Nemeckou spolkovou republikou a Rakúskom. Nepriepustná bola od roku 1952 až do roku 1989. Len na elektrickom plote a zátarasách, ktoré boli jej súčasťou, zahynulo podľa portálu Militaria 96 ľudí. Ďalších 145 bolo na tejto hranici zastrelených.
Keď v roku 1989 padla železná opona, Danko mal len pätnásť rokov.

Ústretoví k socializmu
Andrej Danko nie je jediný politik, ktorý sa ústretovo vyjadril k socializmu alebo ľahostajne k novembru 1989.
Jedným z najznámejších je výrok premiéra Roberta Fica (Smer), že si nevšimol november '89. Podobne sa vyjadril aj jeho stranícky kolega a niekdajší dlhoročný šéf parlamentu Pavol Paška. V súvislosti s Nežnou revolúciou uviedol, že vtedy kachličkoval.
Fico ako bývalý člen Komunistickej strany Československa sa aj po novembri 1989 viackrát pozitívne vyjadril o socializme.
"Domnievam sa, že do roku 1990 tu bolo množstvo dobrých vecí. Napríklad podpora mladých ľudí, rozličné štipendijné systémy," povedal napríklad v rozhovore pre týždenník Slovo v roku 2000.

Beata
Balogová
