Od detstva ju zaujímal stret civilizácií a spôsob, ako sa jedna s druhou dokážu integrovať. Migrácia podľa českej historičky JARMILY BEDNAŘÍKOVEJ takmer vždy prebiehala násilne, ale prišelci boli zároveň ochotní preberať kultúru domácich. Príklady z histórie podľa nej ukazujú, že nových susedov netreba ignorovať, ale naučiť sa o nich čo najviac. Na Slovensko prišla o migrácii prednášať v rámci konferencie TEDxBratislava, ktorá sa uskutoční v nedeľu 2. júla.
Čo by si ľudia mali z vašej prednášky odniesť?
„Ľudia sa v prípade témy migrácie sústredia na to, v čom sa s prichádzajúcimi nemôžeme zhodnúť. Je však množstvo vecí, ktoré máme spoločné a na tie by sme sa mali sústrediť. Bola by som rada, ak by sme si uvedomili, že migrácia nie je ojedinelý jav. Naopak, ťažko by sme našli obdobie v dejinách, keď by ľudia neboli v pohybe.“

Prečo ste sa začali venovať migrácii?
„Ešte v detstve ma zaujalo stretnutie indiánov s bielymi mužmi. Neskôr sme sa s mojím učiteľom v Brne dohodli na diplomovej práci o Hunoch a rímskom impériu. To bol opäť stret civilizácií s rôznym spôsobom života a ja rada vyhľadávam veci, ktoré majú veľké civilizácie spoločné.
Ako sa vám ako odborníčke pozerajú historické filmy?
„Niekedy sú to doslova muky. Kedysi som si musela pozrieť dva diely filmu Attila, keďže som o ňom mala hovoriť na jednej letnej škole. V piatok som videla prvý diel a ďalšieho piatku som sa desila, pretože ma čakal druhý. S históriou mal ten film veľmi málo spoločného. Na druhej strane, chápem, že film chce najmä diváka pobaviť.“
Je migrácia negatívnym či pozitívnym procesom?
„To sa nedá takto jednoducho povedať. Je rozdiel, ako sa cítili súčasníci, a aký výsledok migrácia neskôr mala. Mojím obľúbeným príkladom je Veľká Británia. Najprv sa tam prisťahovali Kelti, potom sa stala súčasťou Rímskej ríše a v piatom storočí títo obyvatelia Británie zúfalo volali o pomoc, pretože k nim prenikali barbari Anglosasi. O niekoľko storočí sú tam Anglosasi doma a s horkosťou sa pozerajú na nových migrantov Normanov. Migráciu obyvatelia Veľkej Británie celý čas vnímali ako zlú vec, ale vyprodukovala jednotný britský národ, ktorý bol úspešný v stredoveku a je úspešným až dodnes.“
Takže hoci prisťahovalectvo prebiehalo násilne, nakoniec to krajine prospelo?