BRATISLAVA. Inšpekcia ministerstva dopravy už vie, čo sa stalo pri havárii lietadla Ladislava Fica, ale nechce to zatiaľ prezradiť.
„Vyšetrovanie leteckej udalosti v Prievidzi je ukončené. Zverejnenie záverečnej správy vyšetrovania očakávame v najbližšom týždni,“ odpísalo ministerstvo dopravy.
Brat Roberta Fica Ladislav pristával 14. mája na prievidzkom letisku s malým lietadlom, po tvrdom dopade narazil do ďalších piatich vetroňov na ploche letiska. Denníku SME to potvrdili dva od seba nezávislé zdroje.
Letisko, požičovňa ani iní piloti sa vtedy nechceli k téme na záznam vyjadrovať. Niektorí to odôvodnili tým, že nechcú mať problémy, keďže účastníkom je Ficov brat.
Fotografie nehody z facebooku zmizli niekoľko hodín po zverejnení. Nehodu nekomentuje ani Ladislav Fico.
Vyšetrovanie
Piloti volajú situáciu, ktorá sa mu stala, „odskok“, a sú na ňu trénovaní. Keďže počasie bolo pekné a bez vetra, pilot podľa nich pravdepodobne riadenie nezvládol a urobil chybu.
Príčiny nehody vyšetroval Letecký a námorný vyšetrovací útvar. Na základe jeho správ sa Dopravný úrad môže rozhodnúť, či pilotovi odoberie, alebo pozastaví platnosť leteckého preukazu alebo nie.
Zatiaľ zverejnil len informáciu, že pilotovi v krvi nenašli alkohol.
Vedenie letiska sa stále k nehode nechce vyjadrovať.

Bude to stáť tisíce eur
Fico letel s požičaným štvormiestnym motorovým lietadlom DA-40 OM-SCS. Požičal si ho od firmy Seagle Trenčín, ktorá nechce prezradiť, akú má s poisťovňou dohodu a kto za škodu ponesie zodpovednosť.
Jedna z najnovších verzií tohto lietadla má na trhu cenu 380-tisíc eur, ale na internete sa staršie modely ponúkajú za 110-tisíc eur.
Ceny poškodených vetroňov sa pohybujú od niekoľko tisíc až po desiatky tisíc eur, išlo o lacnejšie stroje vo svojej triede. Niektoré boli rozbité len ľahko, iné ťažko.

Medzinárodná súťaž
Väčší počet poškodených lietadiel súvisí s medzinárodnou leteckou súťažou, pre ktorú bolo neďaleko pristávacej dráhy odparkovaných viac vetroňov ako zvyčajne. Samotný Ladislav Fico sa na nej nezúčastnil.
Fotky z nehody nie sú zverejnené ani na oficiálnej stránke súťaže, ktorú spravujú Poliaci.
Aj počas minulého ročníka tejto súťaže došlo k nehode. Na slovensko-poľskom pomedzí vo Vysokých Tatrách havaroval s vetroňom poľský pilot. Nehodu neprežil.
Takéto veľké nehody sa nestávajú podľa prevádzkovateľov letísk na Slovensku často. V roku 2016 ministerstvo dopravy evidovalo celkovo 280 mimoriadnych leteckých udalostí v civilnom letectve.
V prípade desiatich z nich išlo o nehody a v dvoch prípadoch o vážne incidenty, ktoré mohli viesť k nehode. V minulom roku pri týchto incidentoch zomreli desiati ľudia a jeden bol zranený.

Beata
Balogová
