TRNAVA. Ani jedno z krajských miest na Slovensku zatiaľ nezaviedlo poplatok za rozvoj, ktorý mali platiť stavebníci.
Ich primátori sa však zhodli, že z dlhodobého hľadiska je tento poplatok dôležitým nástrojom financovania samospráv.
Po rokovaní primátorov krajských miest v Trnave to povedal domáci primátor Peter Bročka. V Trnave zavedenie poplatku poslanci odmietli.
Množstvo poplatkov
Primátor Trenčína Richard Rybníček považuje za otázku času, kedy tento poplatok budú vyberať všetky mestá.
V Trenčíne sa nedostal medzi priority, pretože vedenie mesta dalo prednosť riešeniu regulovaného parkovania.
„Musíme k tomu pristupovať citlivo, aby sme ľudí nezaťažovali okamžite a naraz množstvom poplatkov,“ skonštatoval Rybníček.
V Žiline podľa primátora Igora Chomu, ktorý inicioval prijatie zákona o poplatku, pokračuje odborná diskusia, jej výsledkom by mal byť návrh všeobecne záväzného nariadenia o regulovaní výstavby v meste.
Ďalšie náklady
Zákon o poplatku za rozvoj umožňuje mestám a obciam spoplatniť taký druh stavebnej činnosti, ktorá samosprávam vyvoláva ďalšie náklady.
Zámerom je, aby na miestach, kde vznikne na základe stavebného rozvoja územia potreba vybudovania sociálnej a technickej infraštruktúry, mali na jej vybudovanie mestá a obce potrebné prostriedky.
Z príjmu z poplatku môžu samosprávy stavať školy, škôlky, ale aj cesty, chodníky a ďalšiu infraštruktúru. Poplatok zatiaľ zaviedli skôr menšie mestá.
Žiadajú viac času
Primátori krajských miest by chceli presadiť posunutie platnosti novely zákona o sociálnych službách tak, aby platila nie od 1. januára budúceho roka, ale až od roka 2019. Samosprávy podľa Rybníčka potrebujú viac času na jej zavedenie do praxe.
Primátori sa zaoberali aj problematikou zriaďovania záchytných staníc pre opilcov, aby tieto osoby neodčerpávali peniaze zo zdravotníctva.
V druhom polroku bude združenie primátorov krajských miest K-8 viesť primátor Banskej Bystrice Ján Nosko, podpredsedníčkou bude primátorka Prešova Andrea Turčanová.