BRATISLAVA. Štátny inštitút odborného vzdelávania (ŠIOV) v spolupráci so Slovenskou poľnohospodárskou a potravinárskou komorou spúšťa letnú informačnú kampaň k systému duálneho vzdelávania.
Cieľom kampane je prilákať mladých ľudí na štúdium tých odborov, ktorých absolventi chýbajú na trhu práce. Agentúru SITA o tom informovala Martina Slušná zo Štátneho inštitútu odborného vzdelávania.
Výber strednej školy
Štátny inštitút odborného vzdelávania uvádza, že dvaja z troch rodičov žiakov 8. a 9. ročníkov základných škôl podľa prieskumov deklarujú, že strednú školu si vyberá samo dieťa.
„Až 80 percent opýtaných rodičov uviedlo, že informácie o možnostiach stredoškolského štúdia získava od svojho dieťaťa a pre 76 percent opýtaných sú zdrojom informácií aj osobné rozhovory s priateľmi či známymi,“ uvádza Štátny inštitút odborného vzdelávania.
Na druhej strane 32 percent vysokoškolsky vzdelaných ľudí pracuje na stredoškolskej pozícii a až 60 percent stredoškolských absolventov nepracuje v odbore. Rovnako tak prieskumy ukazujú, že každý tretí absolvent vysokej školy si nenájde vysokoškolskú pozíciu do päť rokov od ukončenia štúdia.
Riaditeľ ŠIOV Michal Bartók hovorí, že inštitút chce v spolupráci so stavovskými a profesijnými organizáciami upriamiť pozornosť na dôležitosť výberu strednej školy a najmä študijného či učebného odboru, kde ako riešenie vidia práve systém duálneho vzdelávania.
Prezentácia odboru pekár
Kampaň v pondelok štartuje prezentáciou učebného odboru pekár. Prognózy trhu práce uvádzajú, že v rokoch 2018/2019 bude na našom trhu potrebných 96 pekárov, v školách však tento odbor študuje sotva polovica.
Učebný odbor „pekár“ alebo „cukrár pekár“ môžu žiaci študovať v strednej odbornej škole, pričom absolventi získajú vysvedčenie o záverečnej skúške a výučný list. Učebný odbor „pekár“ je trojročným odborom, kombinovaný učebný odbor „cukrár - pekár“ má štúdium rozdelené na štyri roky.
Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Milan Semančík hovorí, že naši pekári potrebujú do výroby kvalifikovanú aj nekvalifikovanú pracovnú silu.
„Chýbajú im mladí ľudia, ktorí by v budúcnosti pracovali v pekárňach a snažili sa zachovať toto remeslo, a to práve v časoch silnej konkurencie polotovarov na pultoch obchodov. Veď na čerstvom, poctivo upečenom chlebe či pečive si pochutí každý z nás. Ich kúpou automaticky podporí slovenských pekárov a regióny“, hovorí Semančík.
Pracovná zmluva u zamestnávateľa
ŠIOV upozorňuje, že internetový sprievodca trhom práce uvádza pre profesiu pekár takmer 130 voľných pracovných miest.
Jednou z výhod štúdia v systéme duálneho vzdelávania je pritom možnosť získať pracovnú zmluvu u konkrétneho zamestnávateľa.
Celkovo počas leta predstavia osem vybraných profesií, prinesú informácie o prognózach trhu práce, rozhovory s úspešnými ľuďmi v danej profesii ako aj informácie o školách a zamestnávateľoch zapojených do systému duálneho vzdelávania.