BRATISLAVA. Každá nová technika, ktorú vojaci požadujú a dostanú, je prínosom, zdôraznil pre agentúru SITA bývalý minister obrany Martin Glváč (SMER).
Odporúča pri tomto procese zamerať sa na konkrétne projekty a nie nerealistické plány a vízie, ktoré stroskotajú na nedostatku finančných prostriedkov, ako sme boli svedkami počas uplynulých 20 rokov.
Modernizačné projekty
Exminister vraví, že pri jeho nástupe do rezortu v roku 2012 na ministerstve neexistovali žiadne projekty, ktoré by sa dali realizovať.
" Po skúsenosti v rezorte obrany som zástanca toho, aby sa na dobre pripravené modernizačné projekty schválili financie aj mimo bežného rozpočtu ministerstva obrany. Takto bude jasné, komu a na aký účel budú peniaze použité a nestratia sa bez stopy v systéme, " odporúča Glváč.
Dôležité je pri modernizácii si uvedomiť, keďže ide o obrovské peniaze, že existujú enormné tlaky z rôznych strán, výrobcov, mimovládok a dokonca aj médií, ktoré sa usilujú tieto procesy ovplyvňovať, čo ich spomaľuje a v niektorých prípadoch môže aj úplne zastaviť, dodal.
Nákup vrtuľníkov
Minister obrany Peter Gajdoš (nominant SNS) minulý týždeň prezentoval päť veľkých rozbehnutých modernizačných projektov.
Na Slovensko prišli prvé dva vrtuľníky UH-60M Black Hawk, ktoré rezort kúpil práve pod Glváčovým vedením. Ďalšie dva vrtuľníky prídu na Slovensko na budúci rok a päť vrtuľníkov z tohto kontraktu, ktorý uzavrelo ministerstvo v roku 2015, bude dodaných v roku 2019.
Vrtuľníky sme nakúpili cez americký zahraničný vojenský predajný systém Foreign Military Sales (FMS) za 261 miliónov amerických dolárov, splácať by sme ich mali do roku 2024. Gajdoš minulý týždeň informoval, že uvažujú o vybavení vrtuľníkov zbraňovými systémami.
"Vrtuľníky UH-60M Black Hawk majú základnú predprípravu na výzbroj a počítali sme s tým, že v prípade potreby našich ozbrojených síl budú vrtuľníky v ďalšej etape vybavené zbrojnými systémami," zdôraznil aj exminister Glváč.
Posun dodania
Vojaci už mali mať k dispozícii dopravné lietadlo Spartan. Gajdoš uviedol, že ich výrobca informoval o posune jeho dodania pravdepodobne na október.
Kontrakt na kúpu dvoch Spartanov podpísal Glváč, aj keď išlo o projekt, ktorý sa začal už v roku 2008.
"Môj predchodca v roku 2011 premárnil šancu, keď mohol obstarať už vyrobené Spartany, ktoré výrobcovi odriekol zahraničný partner. Táto ponuka bola časovo ohraničená, no nikto na ňu nereagoval, hoci sa k obstaraniu Spartanov hlásil. Ušetril by tak daňovým poplatníkom 13 miliónov eur," zdôraznil v reakcii Glváč, ktorý dodal, že rezort pod jeho vedením musel postupovať v zmysle vysúťažených podmienok z roku 2008, ku ktorým sa hlásila aj vláda premiérky Ivety Radičovej.
Gajdoš informoval, že v prípade tohto kontraktu si bude uplatňovať voči dodávateľovi už druhú sankciu. Sú tam rôzne možnosti, ktoré si môžeme uplatniť, vrátane finančnej sankcie, dodal.
Nákup bojových vozidiel
Historicky najväčší avizovaný modernizačný projekt, ktorý chystá rezort pod Gajdošovým vedením, je nákup bojových obrnených vozidiel 8×8 a bojových obrnených vozidiel a viacúčelových taktických vozidiel 4×4.
Spolu by malo ísť do roku 2029 o 485 vozidiel a celkové náklady na tieto projekty rezort odhaduje približne na 1,2 mld. eur. Rezort obrany ďalej musí rozhodnúť, ako postupovať v prípade stíhačiek. V súčasnosti analyzujú ponuky, pravdepodobne v septembri predložia vláde návrh ďalšieho postupu. Slovensko má v súčasnosti k dispozícii ruské stíhačky MiG 29.
Ochrana vzdušného priestoru týmito stíhacími lietadlami je zabezpečená do konca roka 2019. Minister Gajdoš avizuje, že ak nevzniknú neočakávané legislatívno-právne prekážky, do konca roka uzatvoria aj tender na nákupu 3 D radarov stredného dosahu. Tender bol vyhlásený už pred dvoma rokmi.