BRATISLAVA. Rómovia sú ekonomickým potenciálom pre starnúcu Európu. Tak znie hlavné motto iniciatívy Meníme diskurz, meníme prax: RARE - Rómovia ako ľudské zdroje, ktorá ponúka nový pohľad na rómsku komunitu a jej prínos pre miestnu ekonomiku.
Do medzinárodného projektu sa zapojilo 21 organizácií z ôsmich krajín strednej a juhovýchodnej Európy.
Slovensko zastupujú organizácie ETP Slovensko – Centrum pre udržateľný rozvoj, OZ Ľudia v Tatrách a Centrum spoločenských a psychologických vied SAV, ktorých zástupcovia dnes iniciatívu predstavili na tlačovej konferencii.
Šesť krajín dunajského regiónu (Slovensko, Česká republika, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Srbsko) spolu s Ukrajinou a Moldavskom získalo z eurofondov viac než dva milióny eur na podporu spolupráce krajín strednej Európy so zameraním na sociálne inovácie.

Cieľ projektu
Jedným z cieľov projektu je poukázať na to, že každý občan EÚ môže byť pre spoločnosť prínosom a záleží od spoločnosti, či tým, ktorí vyrástli v rómskych osadách, podá pomocnú ruku.
Pilotné projekty sa na Slovensku budú realizovať v okresoch Kežmarok a Lučenec a na košickom sídlisku Luník IX.
Projekty sú cielene navrhnuté pre skupinu marginalizovaných Rómov v produktívnom veku, ktorých skúsenosti a zručnosti zhodnotia odborní pracovníci a prostredníctvom aplikácie Flexikarta budú hľadať spôsoby, ako im legálne nájsť uplatnenie na pracovnom trhu.
„Tipujem, že sme schopní v každom z troch pilotných miest zahrnúť do projektu asi 50 účastníkov, ktorí by mohli spolu s nami vyvíjať inovatívne nástroje. Nie je to tak, že sme niečo vyvinuli a teraz im to začneme ponúkať, budeme na tom pracovať s nimi,“ vysvetlila Andrea Hagovská z OZ Ľudia v Tatrách a doplnila, že na Slovensku sa projekt začne v septembri.
Jeho súčasťou bude i zaškolenie vybraných zamestnancov úradu práce, ktorí budú kompetencie uchádzačov o prácu hodnotiť. Hagovská odhaduje, že okrem 150 členov rómskej komunity sa tento rok do projektu zapojí minimálne 30 odborníkov.

Problémy Rómov
Medzi prvé výstupy medzinárodného projektu, ktorý funguje od 1. januára tohto roku, patrí analýza situácie v šiestich krajinách dunajského regiónu, ktorú koordinuje Centrum spoločenských a psychologických vied SAV.
Richard Fiľčák z Prognostického ústavu SAV pripomenul, že podobné problémy ako slovenská rómska minorita majú i Rómovia v Maďarsku či Rumunsku.
„Ani v časoch ekonomickej konjunktúry nevidíme nejaký veľký nárast zamestnanosti Rómov a aj napriek populárnym teóriám, ktoré paušalizujú celú minoritu, v realite vidíme, že ten potenciál tam je,“ povedal Fiľčák a dodal, že neexistuje dostatok podporných opatrení a projektov, ktoré by pomáhali búrať bariéry.
V ďalšej fáze projektu, ktorá potrvá do druhej polovice roka 2019, experti z krajín zapojených do iniciatívy pripravia osem pilotných projektov, ktoré budú viesť k efektívnemu začleneniu Rómov na trh práce.
Súčasťou iniciatívy je i návrh na vytvorenie systému hodnotenia, ktorý by monitoroval účinnosť jednotlivých projektov a ich ekonomického prínosu pre verejné financie.