BRATISLAVA. Zbrane z vojenských skladov nezmizli náhodou, stáva sa to častejšie. Po dvoch odhalených prípadoch, keď armáde chýbali granáty, protitankové strely a tisíce nábojov, sa začína hovoriť o ďalších stratách.
Armáda podľa informácií SME nepriznala ešte asi päť ďalších krádeží, napríklad starších samopalov či guľometov a ďalšej munície. Nešlo vraj o počty, ktoré by znamenali väčšie nebezpečenstvo.
Ministerstvo obrany bližšie informácie o chýbajúcich zbraniach v skladoch stále nechce poskytnúť. Minister za SNS Peter Gajdoš opakuje, že armáda zistenia odovzdala polícii a pokračuje kontrola skladov, ktorú nariadil pred troma mesiacmi.
Čo armáde chýba
asi 10 protitankových striel a 120 granátov zmizlo z muničného skladu v Trenčíne - Kubrej
asi 300-tisíc nábojov (malokalibrových, 5,6mm) zmizlo v Sklenom pri Turčianskych Tepliciach
neoficiálne sa hovorí aj o ďalších piatich prípadoch, pri ktorých mali zmiznúť staršie samopaly či guľomety
„Myslím, že som povedal všetko,“ tvrdí Gajdoš.
Za slabé informovanie verejnosti ministra kritizovala opozícia, ktorá ho chce predvolať pred brannobezpečnostný výbor parlamentu.
V pondelok musel krádeže vysvetľovať aj prezidentovi Andrejovi Kiskovi, ktorý je hlavným veliteľom ozbrojených síl.
Kiska Gajdoša vyzval, aby mu čím skôr predložil plány na zmeny v technickom, ale aj personálnom zabezpečení muničných skladov. Prihovoril sa aj za lepšie informovanie verejnosti.
So zásadnejšími zmenami v ochrane skladov Gajdoš čaká, kým skončí vyšetrovanie Národná kriminálna agentúra. V prezidentskom paláci však hovoril, že jeho ministerstvo už zistilo viaceré ľudské chyby pri predošlej inventarizácii munície, ktorá bola často len formálna.
Debny, v ktorých mali byť napríklad náboje, pri pravidelných kontrolách bežne nik neotváral a pri inventarizácii sa iba zarátali počty streliva, ktoré v nich mali byť.
„Chyby nasvedčujú tomu, že krádež sa nestala v poslednom čase, ale bola dlhodobá,“ hovorí Gajdoš. Chcel tým povedať, že výzbroj nemizla len za jeho ministrovania, ale už od roku 2006, keď sa armáda stala plne profesionálnou.
Svoj podiel viny na chýbajúcej munícii Gajdošov predchodca Martin Glváč zo Smeru odmieta a hovorí, že úniky sú "poľutovaniahodné“. Pripomína, že Gajdoš bol už za jeho éry prvým zástupcom náčelníka generálneho štábu a mal väčší prehľad ako minister.
„Rád sa s ním o tom porozprávam. Pokiaľ však viem, predošlá inventarizácia prebehla v novembri a nič nenašli. Tak potom ako ju urobili?“ pýta sa Glváč.
