BRATISLAVA. Prvý prípad, ktorý mali súdy rozhodnúť podľa sprísnených pravidiel boja proti extrémizmu, sa dostal k sudcovi Najvyššieho súdu Štefanovi Harabinovi. Prokuratúra navrhla útočníka zobrať do väzby, ale sudca ho prepustil.
Svedectvá proti útočníkovi označil za nepoužiteľné. "Ide o dôkazy vykonané nezákonným spôsobom, a preto sa nesmú v spise ani nachádzať," napísal Harabin v uznesení.
Vo februári v bare v Banskej Bystrici 31-ročný Peter P. podľa polície napadol francúzskeho študenta tmavej pleti. Skleneným pohárom ho udrel do hlavy. Črepy ho porezali na spánku, na líci a na ústach.
Rasistické nadávky
Bitku údajne sprevádzali rasistické nadávky. Útočník podľa policajnej hovorkyne Denisy Baloghovej na 20-ročného Francúza kričal, že ho zabije.
Prípad prevzala Národná kriminálna agentúra, ktorá má od januára špecializovaný útvar pre vyšetrovanie trestných činov spojených s extrémizmom. Rozhodovanie prešlo na Špecializovaný trestný súd, aby bolo konanie efektívnejšie.
Potýčka sa stala 12. februára okolo pol tretej nad ránom. Na návrh prokurátora vzal súd 15. februára bitkára do väzby. Najvyšší súd však uznal jeho sťažnosť a 2. marca ho prepustil.
Senát pod vedením Štefana Harabina spochybnil celý prípad. Za nepodstatnú označil informáciu zo spisu, že už keď Francúz s priateľmi do baru prišiel, niekto tam zahajloval.

Spochybnené dôkazy
Z dôkazov podľa Harabina nie je vôbec jasné, kto bitku vyvolal, lebo aktéri popísali situáciu úplne odlišne.
Traja priatelia, ktorí so študentom do baru prišli, vypovedali, že začiatok konfliktu nestihli spozorovať. Objasnenie prípadu sťažilo, že nikto z nich nevie po slovensky. Na polícii vypovedali s tlmočníkom.
“Zo spisu bez najmenších pochybnosti vyplýva, že obvinený mal vybité zuby, ktoré po bitke hľadal v bare.
„
Polícia nepochopiteľne nevypočula ďalších návštevníkov, ktorých za svedkov navrhoval obvinený, tvrdí Harabin v zdôvodnení rozhodnutia. Obvinený spomenul aj ich mená, z čoho vyplýva, že ich osobne pozná, takže by pravdepodobne vypovedali v jeho prospech.
Ďalej Harabin upozorňuje, že zranenia mal aj obvinený. "Zo spisu bez najmenších pochybnosti vyplýva, že mal vybité zuby, ktoré po bitke hľadal v bare."
Zhodné výpovede
Sudca sa pozastavil nad dôležitými časťami výpovedí troch priateľov študenta, ktoré vyšetrovateľ zaznamenal úplne identicky.
„Mám pocit a som presvedčený, že tento fyzický útok bol od začiatku rasovo motivovaný, z dôvodu, že išlo o cudzieho občana, v inej krajine, inej farby pleti. A poukazujem, že tam bol jediný černoch v bare," napísal.
Harabin vraj také niečo ešte vo svojej kariére nezažil. Pre podozrenie, že išlo o dohodnutú formuláciu, podľa neho ide o neprípustný dôkaz.
Za nepoužiteľný dôkaz označil aj zistenie polície, že obvinený na sociálnej sieti označil symbolom "páči sa mi" stránku Slovenského hnutia obrody, ktoré združuje prívržencov totalitného slovenského štátu.
V rozhodnutí Harabin kritizuje prácu polície, prokuratúry a špecializovaného súdu, ktorý väzbu na obvineného Petra P. uvalil.
Polícia na žiadosť SME o stanovisko od utorka nereagovala. Vyšetrovateľ sa musí výhradami súdu zaoberať a situáciu znovu vyhodnotiť.
Harabin a extrémizmus
Opatrenia proti extrémizmu Harabin kritizuje aj vo svojich verejných vystúpeniach. Za fašistu opakovane označil prezidenta Andreja Kisku a známe sú aj jeho kontakty s aktivistom Martinom Daňom, ktorý organizoval spoločné podujatia s extrémistom Mariánom Mišúnom.
O Harabinovi sa špekuluje ako o možnom kandidátovi extrémistickej ĽSNS na župana v Prešove, prípadne na prezidenta. Bývalý šéf Najvyššieho súdu a bývalý minister spravodlivosti za HZDS sa k tomu zatiaľ priamo nevyjadril.

Jeden odsúdený
Za prvý polrok, odkedy platia prísnejšie pravidlá v boji proti extrémizmu, špecializovaný súd právoplatne potrestal jedného človeka. Po dohode o vine a treste mu 23. júna podmienečne vymeral desať mesiacov.
Muž vo februári v Žiline pri nákupnom centre Aupark pod vplyvom alkoholu napadol Róma, ktorý tam žobral. Proti útočníkovi zasiahla bezpečnostná služba.
Neprávoplatné je zatiaľ rozhodnutie, ktorým sudca 12. júna trestným rozkazom poslal útočníka do väzenia na 20 mesiacov za útok na muža čiernej pleti z apríla v Pezinku. Útočníka zastavili privolaní policajti.
“Nebol zabezpečený žiaden dôkaz, ktorý by potvrdzoval sympatie obvineného k hnutiam podporujúcim fašizmus, kde doteraz nebol za obdobný skutok riešený.
„
V polovici júna špeciálna prokuratúra zbavila obvinenia muža, ktorý 14. marca na výročie vzniku vojnového slovenského štátu v Bratislave na ulici nadránom hajloval priamo pred policajnou hliadkou.
V krvi mu podľa uznesenia prokuratúry namerali približne 1,25 promile alkoholu, čo je stav ťažkej opitosti. Obvinili ho z podpory a propagácie fašizmu.
Muž po vytriezvení konanie oľutoval a vypovedal, že s fašistami nemá nič spoločné. Prokurátor prípad vyhodnotil len ako priestupok.
Hľadajú znalcov
V apríli polícia z extrémizmu obvinila poslancov ĽSNS Stanislava Mizíka a Milana Mazureka. Prípady nie sú uzavreté. V máji podal šéf prokuratúry Jaromír Čižnár návrh na zrušenie tejto strany pre jej fašistické tendencie. Rozhoduje o ňom Najvyšší súd.
Tento týždeň mali na ministerstve spravodlivosti prvé odborné skúšky znalci na oblasť extrémizmu, ktorí doteraz u nás neboli.
"Verím, že v priebehu leta budeme mať takýchto znalcov. Neviem, koľko ich bude. V každom prípade som rada, že začíname. Je to ťažká oblasť," povedal ministerka Lucia Žitňanská z Mosta-Hídu.
Znalec môže kvalifikovane vyhodnotiť pri vyšetrovaní aj na súde, či konanie obvineného možno označiť za extrémizmus. Podobne fungujú aj znalci v iných oblastiach, napríklad psychiatri, stavbári, experti na dopravu či informačné technológie.

Beata
Balogová
