BRATISLAVA. Dlhé hodiny na policajnej stanici, výdavky na právnika a možné problémy v budúcnosti. Stačí, aby mladého človeka policajti chytili s jednou marihuanovou cigaretou a na dlhý čas môže mať problém nájsť si prácu.
Drogová politika na Slovensku patrí medzi najprísnejšie v Európe, tvrdšie pravidlá z okolitých krajín platia iba v Maďarsku. V prevažnej väčšine vyspelých štátov sa postupne upúšťa od prísneho trestania užívateľov a do popredia sa skôr dostávajú alternatívne tresty, prípadne odporúčania na liečenie.
Premiér Robert Fico už v roku 2012 vo svojom blogu napísal, že tvrdé tresty za marihuanu nič neriešia. Tvrdil, že s ohľadom na to, koľko ľudí na Slovensku trávu fajčí alebo aspoň vyskúšalo, je legitímna otázka, či je hrozba prísnymi trestmi efektívna.
Za pravdu mu dáva napríklad aj OSN, ktorá pred rokom informovala, že celosvetová vojna proti drogám, ktorá sa vedie vyše 30 rokov, zlyháva. Podľa odhadov Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovo závislých je na svete 183 miliónov užívateľov marihuany.
Napriek všetkým úvahám o liberalizácii drogovej politiky nenastal v posledných rokoch v tejto oblasti u nás žiadny výrazný posun. Zmeniť sa to dnes snaží ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, ktorá pripravuje zmenu Trestného zákona v súvislosti s omamnými a psychotropnými látkami.

Snaha o uvoľnenie
Dekriminalizáciu marihuany do verejnej diskusie pred voľbami v roku 2010 priniesla strana SaS. Počas krátkeho obdobia vo vláde sa jej však nepodarilo posunúť sa s návrhom ďalej.