BRATISLAVA. Len čo sa v utorok osem nových členov Súdnej rady zoznámi s kolegami, má si osemnásťčlenné zoskupenie zvoliť nového predsedu a podpredsedu. Zrejme sa ním stane niekto z nováčikov, o ktorých zatiaľ veľa nevie ani verejnosť.
Pôvodne sa hovorilo, že rada s voľbou počká na jeseň, ale jej zastupujúci šéf Ján Havlát hlasovanie nechcel odkladať.
Ako dopadli nedávne voľby nových členov Súdnej rady
Miloš Kolek (677 hlasov),
Lenka Praženková (672),
Erika Zajacová (636),
Martin Michalanský (616),
Marcela Kosová (611),
Ján Burik (608),
Pavol Pilek (603),
Daniel Hudák (561)
Všetci v Súdnej rade zastupujú sudcov. Posledným takým je aj Dušan Čimo, ktorý však v rade pôsobí už od novembra 2014.
Predseda Súdnej rady je pritom v justícii najdôležitejším človekom, ktorý stoji na čele rovnako kľúčového orgánu súdnictva.
Rada rozhoduje o tom, či sa sudcovia dostanú na vyšší súd, alebo kam ich preložia, vyberá kandidátov na medzinárodné súdy a v dohľadnom čase bude voliť aj nového šéfa Najvyššieho súdu.
Odchádzajúca šéfka rady Jana Bajánková zarábala podľa zverejnených majetkových priznaní viac ako ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z Mosta-Hídu, v priemere 4170 eur mesačne.
Kto z nováčikov by mohol byť Bajánkovej nástupcom, zrejme nebude jasné až do poslednej chvíle. Kandidatúry sú otvorené, žiadne odporúčania nedávajú dve veľké sudcovské organizácie ani ministerka.
„Je irelevantné, čo si myslím ja, keďže všetko bude závisieť od toho, kto bude nominovaný,“ hovorí prezident Združenia sudcov Slovenska Juraj Sopoliga.
Kandidáta na šéfa rady môžu navrhnúť najmenej traja jej členovia. Odporúčania združenie podľa Sopoligu nedáva. Z ôsmich nováčikov v rade sú pritom až šiesti nominantmi ZSS.
„Ak by sa na mňa niekto obrátil, môžem mu dať odporúčanie, no nebudem sa k nemu vyjadrovať,“ hovorí Sopoliga. Zatiaľ podľa jeho slov nežiadal o radu nik.
Podobný postoj zaujalo aj menšie stavovské zoskupenie sudcov Za otvorenú justíciu. Jeden z jeho čelných predstaviteľov, sudca Ján Hrubala však súhlasí s väčšinovým názorom v rade, že šéfom by sa mal stať sudca, ktorého si zvolili sudcovia.
Nominantov v rade majú aj parlament, vláda a prezident. Nemusia byť ani sudcami.
