BRATISLAVA. V roku 2020 krátko pred parlamentnými voľbami dve najsilnejšie opozičné strany SaS a OĽaNO volebná komisia vopred zo súboja o hlasy voličov vyradí. Mohlo by sa to stať, keby prešiel návrh SNS a strany by si nedoplnili počet členov na 500.
Koaličná SNS plánuje zákonom predpísať počty členov pre strany, ktoré chcú kandidovať do parlamentu. Ak by ich nesplnili a nemali by okresné štruktúry, mohli by sa uchádzať o voličov len v obecných či župných voľbách. Boli by len regionálnymi stranami, navrhuje SNS.
Pravidlá na vznik strán
- na Slovensku je registrovaných 153 politických strán a hnutí, 89 z nich je v likvidácii,
- na vznik strany treba zozbierať desaťtisíc podpisov a musí mať trojčlenný prípravný výbor.
Opozičné strany aj politologička Aneta Világi vidia v návrhu SNS, ktorá sa do parlamentu dostala vlani po štvorročnej prestávke, snahu zbaviť sa politickej konkurencie.
"Ale prosím vás, veď budú mať rovnaké podmienky ako všetci a čo im bráni otvoriť svoje brány novým členom?" pýta sa poslanec SNS Anton Hrnko.
Odmieta, že by návrhom chceli vyradiť z volieb svojich súperov.
Strany podľa neho nemôžu byť uzavretými sektami so štyrmi členmi, ktoré dostanú za volebný výsledok milióny eur. Spomenul pri tom hnutie OĽaNO Igora Matoviča.
Ak by to bolo na ňom, celoštátna strana by musela mať ešte viac ako 500 členov, ako pôvodne spomínal predseda SNS a šéf parlamentu Andrej Danko.
"Ak nemajú vybudované štruktúry a sú trebárs za zrušenie skládky v Hornej Dolnej, môžu kandidovať na komunálnej či regionálnej úrovni," hovorí Hrnko.

Podporu by našli
Návrh chcela SNS pôvodne pripraviť do júna, no oddialila ho na september. Či v ňom zostane 500-členná hranica, ktorá by delila strany na regionálne a celoštátne, poslanec SNS Jaroslav Paška s istotou povedať nevedel.