SME

Anketu Homofób roka vyhral podpredseda SNS Anton Hrnko

Antona Hrnka za homofóba označilo 34 percent opýtaných.

Anton Hrnko.Anton Hrnko. (Zdroj: SME/Gabriel Kuchta )

BRATISLAVA. Víťazom 5. ročníka ankety o anticenu Homofób roka sa stal poslanec Národnej rady a podpredseda SNS Anton Hrnko.

O výsledku ankety agentúru SITA informoval riaditeľ Inštitútu ľudských práv (IĽP) Peter Weisenbacher. Na hlasovaní sa zúčastnilo viac ako 20 000 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Homofób roka

Do hlasovania na webovej stránke ludskeprava.sk/homofob sa mohol zapojiť ktokoľvek, rovnako ako do nominačného procesu. Hrnka za homofóba označilo 34 percent opýtaných. Hrnko vyvesenie dúhovej vlajky, ktorým sa naša ambasáda v Budapešti pridala k ostatným ambasádam EÚ na podporu tamojšieho dúhovému pochodu, nazval „pornografiou“.

SkryťVypnúť reklamu

Druhé miesto s 29 percentami získal europoslanec a predseda SaS Richard Sulík. Ten vyhlásil, že „keby tu žili len homosexuáli, zanikneme v priebehu jednej generácie“. Tretí sa umiestnil so 16 percentami líder hnutia OĽaNO Igor Matovič, ktorý na adresu aktivistov, upozorňujúcich na jeho opakované porušenie ústavného zákona, povedal: „vraj jeden je homosexuál a druhý, teda druhá, je lesba“.

Štvrté miesto v ankete o anticenu Homofób roka sa ušlo s 12 percentami hlasov bývalému politikovi Danielovi Lipšicovi, za výrok: „V Európe sa trend obmedzovania slobody prejavu orientuje na tri oblasti, kde prebiehajú trestné stíhania. Po prvé ide o kritiku homosexuálnych zväzkov, po druhé o kritiku islamu a po tretie kritiku liberálnych interrupčných zákonov“.

SkryťVypnúť reklamu

Päticu "ocenených" s 9 percentami uzavrel premiér Robert Fico za slová na zjazde eurosocialistov: „Trápili ma len s dvoma témami socialistickí poslanci Európskeho parlamentu, jedna téma homosexuáli a druhá téma moslimovia“.

Pokus o manipuláciu hlasovania

Anketu zorganizovali pri príležitosti Medzinárodného dňa proti homofóbii (IDAHO) Inštitút ľudských práv (IĽP) a nezisková organizácia Dúhové Slovensko.

"Počet hlasujúcich sa z roka na rok zvyšuje, oproti minulému roku sme zaznamenali nárast takmer o 20 percent. Zaznamenali sme dokonca aj pokus o manipuláciu hlasovania a museli sme zvýšiť bezpečnosť našej webovej stránky," vyhlásil Weisenbacher, ktorý je i spoluzakladateľom Dúhového pochodu.

Na druhej strane je podľa neho smutné, že výroky, ktoré sa na základe podnetov verejnosti do ankety dostali, sa presúvajú k tzv. mainstreamovým politikom.

SkryťVypnúť reklamu

"Poraziť silnejúci extrémizmus nemožno jeho napodobňovaním. Politici a političky, ktoré o sebe tvrdia, že sú proti takýmto prejavom, by nemali prispievať k šíreniu nenávisti voči menšinám vo verejnom diskurze."

Cena pre víťaza

Trofejou pre víťaza je štylizovaný piktogram, zdeformovaná tvár, ktorá v sebe ukrýva aj nápis 4%, teda tradične chápaný podiel neheterosexuálnych osôb v populácii. Autorom je známy dizajnér Maroš Schmidt, ktorý ju vytvoril bez nároku na honorár.

Organizátori ankety sa ju pokúsia víťazovi odovzdať, no podľa vlastných slov nerátajú s ústretovosťou. V minulosti sa víťazmi ankety stali poslanec Štefan Kuffa za svoj výrok "o topení gejov", Konferencia biskupov s tvrdením, že ľudskoprávni aktivisti sú „aktéri kultúry smrti“, hovorca Aliancie za rodinu Anton Chromík či predseda extrémistov Marián Kotleba. Cenu si však odmietli prevziať.

„Nevieme, či je to zo strany týchto ľudí prejav pokory, alebo, naopak, arogancie, no množstvo hlasujúcich v tejto ankete by malo byť dostatočným dôvodom na zamyslenie. Verejne známe osoby svojimi výrokmi vytvárajú v spoločnosti normy toho, čo je považované za prípustné a čo nie. Mali by teda dôsledky svojho správania dôkladne zvažovať,“ povedala Alena Krempaská z Inštitútu ľudských práv.

Inštitút ľudských práv (IĽP) je občianske združenie, ktorého cieľom je podporovať rovný prístup k všetkým deklarovaným ľudským právam pre všetkých.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavné kampane a projekty zahŕňajú: Väzni svedomia, WikiLeaks Slovensko, študentská súťaž To si píš!, Blog Ľudské práva a Arms Watch Slovensko. Dúhové Slovensko je neformálne združenie (n.z.) LGBT aktivistov a aktivistiek, ktorí sa angažujú za komplexné zrovnoprávnenie LGBT ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 099
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 568
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 588
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 777
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 086
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu