BRATISLAVA. Aj keď je leto zatiaľ mimoriadne horúce, prvý supertropický deň meteorológovia zaznamenali až v stredu v Hurbanove. Teplota vystúpila na viac ako 35 stupňov Celzia.
Potvrdzuje sa trend, pretože roky 2015 aj 2016 patrili medzi najteplejšie v histórii meraní od roku 1880. Klimatológovia už dlhšie hovoria, že globálne otepľovanie je nepopierateľné a treba sa mu prispôsobiť.
„V budúcnosti je predpoklad, že liet so silnými búrkami a vlnami horúčav bude pribúdať, čo súvisí so všeobecným rastom teploty,“ hovorí klimatológ Pavel Matejovič. Teplý vzduch môže vstrebať viac vlhkosti a čím viac vodnej pary je vo vzduchu, tým sú búrky silnejšie.

Tornáda sú bežné
Začiatkom týždňa vystrašilo mnoho ľudí tornádo, ktoré vzniklo v Rakúsku neďaleko hraníc so Slovenskom. Meteorológ Peter Jurčovič však tvrdí, že vzdušné víry, ktoré vznikajú v Európe, sa ani zďaleka nepodobajú na ničivé veterné smršte známe zo Spojených štátov.
„Americký vír spôsobuje oveľa väčšie škody a prejavuje sa oveľa viac. Ten v Rakúsku síce mohol vyvracať stromy, ale to je u nás bežné, nemusí to byť ani supercela,“ upozorňuje.
Supercela je špecifický typ búrky, ktorá sa dá rozpoznať podľa stúpajúceho a rotujúceho vzduchu.
“Nemecká predpoveď nemusí platiť pre Slovensko, ale naznačuje, že v auguste už Európa nemusí byť taká teplá.
„
„Približne 10 až 15 percent superciel môže spôsobiť tornáda. U nás zaznamenáme ročne
tri až desať tornád, takže takéto počasie je v tomto ročnom období úplne bežné,“ hovorí Alexander Orlik z rakúskeho Centrálneho inštitútu pre meteorológiu a geodynamiku.
Najničivejšie tornáda môžu zasiahnuť oblasť niekoľko kilometrov širokú a desiatky kilometrov dlhú, ale tie sú v európskych podmienkach výnimkou. Veľmi ťažko sa však predpovedajú, s istotou sa to dá len niekoľko minút predtým, ako tornádo vznikne.
Jeden z najsilnejších vzdušných vírov podľa údajov rakúskej spoločnosti pre meteorológiu zaznamenali pred 101 rokmi v blízkosti Viedne. Odborníci podľa škôd, ktoré spôsobil, odhadujú rýchlosť vetra až na 380 kilometrov za hodinu.

V auguste sa ochladí
Odborníci očakávajú, že Slovensko na budúci týždeň zasiahne ešte jedna vlna horúčav, očakávať sa opäť dajú aj teploty vyššie ako 35 stupňov Celzia.
Pred niekoľkými dňami boli napríklad v Bosne a Hercegovine 40-stupňové horúčavy. Ak budú vhodné poveternostné podmienky, horúci vzduch sa môže dostať aj nad naše územie.
„Je predpoklad, že druhá polovica júla bude ešte teplejšia s veľmi vysokými teplotami. Leto ako celok tak zrejme skončí ako veľmi teplé,“ hovorí Matejovič. Modely nemeckých meteorológov však predpovedajú, že v auguste by sa malo začať postupne ochladzovať.
„Nemecká predpoveď nemusí platiť pre Slovensko, ale naznačuje, že v auguste už Európa nemusí byť taká teplá,“ povedal Jurčovič.

Beata
Balogová
