BRATISLAVA. Bratislavský sudca Karol Posluch, ktorý bude rozhodovať o kauze zavlečenia Michala Kováča ml., dostane voľnejší režim.
Od konca júna už nedostáva nové spory na riešenie, aby mu na kauzy obnovené po zrušení Mečiarových amnestií ostalo viac času. Ide totiž o niekoľkotisícové spisy, ktoré si musí naštudovať.
"Sudca Karol Posluch, popri práci na ostatných doteraz pridelených trestných veciach, bude teda v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch pokračovať v oboznamovaní sa a naštudovávaní rozsiahleho spisového materiálu týchto trestných vecí," povedal hovorca bratislavského krajského súdu Pavol Adamčiak. Dodal, že o ďalšom postupe v kauzách tak Posluch rozhodne až po tom, čo si všetky materiály dôkladne prejde.
Voľnejší režim povolil Posluchovi predseda Okresného súdu Bratislava III David Lindtner. Ten v nedávnom rozhovore pre SME avizoval, že práve na sudcovi riešiacom kauzy súvisiace so zavlečením bude, či otvorí hlavné pojednávanie alebo prípady vráti na dovyšetrenie.
"Sudca môže vec zastaviť, vrátiť do prípravného konania alebo prerušiť za účelom otázky na súd do Luxemburgu," povedal Lindtner s tým, že možnosťou je aj posúdenie medzinárodnými súdmi, či je vôbec takýto proces v poriadku.

Dva spory spojili
Sudca Posluch bude rozhodovať nielen o samotnom zavlečení prezidentovho syna, v rámci ktorého je obvinených trinásť ľudí. Riešiť bude aj druhý spor týkajúci sa dodávky mercedes, ktorá bola použitá pri únose.
Ide o prípad, v ktorom bol bývalý šéf SIS Ivan Lexa obvinený z toho, že dal nezákonne zlikvidovať dodávku, ktorú tajná služba podľa výsledkov vyšetrovania použila na sledovanie Kováča ml. pred únosom.
Aj keď spor týkajúci sa dodávky pôvodne dostal iný sudca, a to Roman Fitt, ten v júni rozhodol o spojení oboch prípadov, čo znamená, že sa o kauzách bude rozhodovať naraz.
Spojené prípady však už dostal na stôl Posluchov senát.
Vzhľadom na závažnosť prípadu by sudca mohol požiadať aj o ochranku. Či trak spravil, ministerstvo vnútra povedať nechce z takticko-bezpečnostných dôvodov. "Vo všeobecnosti je možné povedať, že ak príde na ministerstvo vnútra žiadosť o poskytnutie ochrany, vždy ju zvážime a zaoberáme sa ňou," povedala.

Mečiarove obvinenie skúmajú
Medzi trinástimi ľuďmi obvinenými v prípade zavlečenie sú okrem Lexu najmä ďalší bývalí príslušníci tajnej služby či expolicajti. Expremiér Vladimír Mečiar medzi nimi však nie je.
Jeho prípadné stíhanie je však stále otvorené. Ak by totiž prípad vrátili na dovyšetrenie, počet obvinených by sa ešte mohol rozšíriť.
Mečiarovi v súčasnosti hrozí aj ďalšie stíhanie, a to za samotné vydanie sporných amnestií. Úastavný súd totiž v nedávno zverejnenom náleze k ich zrušeniu okrem iného konštatoval, že expolitik týmto krokom zneužil svoje právomoci. Bol totiž dočase zastupujúcim prezidentom za Michala Kováča, a teda v tom čase mal uplatňovať svoje právomoci vyplývajúce z dočasnej funkcie len zdržanlivo, poukázal súd.
Generálny prokurátor preto nariadil preskúmať možnosť, či by Mečiar nemal byť stíhaný. Advokáti sa však už vopred zhodujú na tom, že prokuratúra už konať nebude môcť, keďže skutok je po devätnástich rokoch už premlčaný.
Jednoznačné to však v tomto prípade nie je, hovorí prodekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Tomáš Strémy. Lehoty na premlčanie sú totiž rôzne, a to podľa presnej kvalifikácie skutku, vraví. Zákon ráta s premlčaním po troch, piatich, desiatich, ale aj dvadsiatich rokoch.
Na druhej strane sa do premlčacej lehoty nemôže započítavať čas, počas ktorého páchateľa nebolo možné postaviť pred súd pre zákonnú prekážku, povedal Strémy.

Beata
Balogová
