SME

Harabin zrejme oslobodil mafiána, sudcovia krútia hlavami

Harabin mal v kauze sýkorovcov ignorovať stanovisko trestného kolégia Najvyššieho súdu.

Štefan Harabin.Štefan Harabin. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

BRATISLAVA. Ivan Cupper, ktorého odsúdil Špecializovaný trestný súd v Pezinku na doživotie za vraždy niektorých členov gangu diničovcov, sa v septembri pravdepodobne dostane na slobodu.

Skončí sa maximálna päťročná lehota na jeho väzbu. Z väzenia môže vyjsť vďaka konaniu senátu Najvyššieho súdu, ktorý vedie Štefan Harabin. Informoval o tom v stredu Denník N.

Prečítajte si tiež: Najvyšší súd zrušil doživotie bossovi gangu sýkorovcov Lališovi Čítajte 

Prípad sýkorovcov

Harabinov senát 7. júla opätovne zrušil rozsudok Špecializovaného súdu v kauze sýkorovcov, ktorá je prejednávaná pod názvom Róbert Lališ (Kýbel) a spol.

SkryťVypnúť reklamu

Obžalovaní zo siedmich vrážd sú okrem vodcu skupiny ešte Ivan Cupper, Jozef Roháč, Martin Bihári a Alojz Kromka.

Senát zároveň vec odňal pezinskému súdu a prikázal, aby o nej začal od začiatku rozhodovať Krajský súd v Banskej Bystrici.

Podľa denníka tak ignoroval nielen námietky zaujatosti, ale aj stanovisko celého trestného kolégia Najvyššieho súdu a dvoch iných senátov tohto súdu.

Poškodení v procese sýkorovcov sa obrátia na Ústavný súd. Ako na sociálnej sieti informoval ich právny zástupca Daniel Lipšic, dôvodom je, že bolo porušené ich právo, aby v odvolacom konaní rozhodoval v ich veci nestranný senát.

Prečítajte si tiež: V Maďarsku dostal doživotie, spájali ho s vraždou Remiáša. Kto je Jozef Roháč Čítajte 

Harabinova svojvôľa

Sudcovia, prokurátori aj právnici nerozumejú, ako je to možné, píše denník. "Ak sudca Najvyššieho súdu povie, že preňho stanovisko trestného kolégia nie je záväzné, tak to je rozklad štátu. Takto predsa súdnictvo nemôže fungovať," povedal denníku jeden z nich.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa niektorých by už vo veci mal konať generálny prokurátor Jaromír Čižnár a preskúmať, či sa Harabin nedopustil trestného činu zneužitia právomocí verejného činiteľa.

Zároveň by sa podľa nich mali predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová, ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd), aj Súdna rada zaoberať možnosťou podať návrh na jeho disciplinárne potrestanie.

Róbert L., Ivan C. a Jozef R. dostali vlani v kauze doživotie. Alojza K. odsúdili, ale trest už nedostal, lebo je odsúdený na doživotie v inej veci. Martin B. dostal 23 rokov. Rozhodol o tom senát ŠTS Jozefa Šutku.

Vo februári 2017 senát Najvyššieho súdu, ktorý vedie Harabin, rozsudok zrušil. Povedal, že vec má rozhodovať iný senát, lebo Šutkov senát je zaujatý, pretože už dopredu schválením dohody o vine a treste nižších členov gangu prejudikoval záver, že vinní budú aj ich šéfovia. Sudcovia nesúhlasili a tvrdili, že len postupovali podľa zákona o dohadovacom konaní.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda ŠTS Michal Truban zistil, že všetky senáty na jeho súde schvaľovali v kauze sýkorovci nejaké dohody a podľa Harabinovej logiky sú všetci sudcovia zaujatí.

Prečítajte si tiež: Harabin: Váš experiment môj názor nemení. Bol to pokus o vraždu Čítajte 

Harabinova absurdita

Dal preto návrh na odňatie veci pezinskému súdu. O návrhu rozhodoval senát Najvyššieho súdu, ktorému predsedá sudca Juraj Kliment. Rozhodol, že Harabin nemá pravdu, a vyhlásil, že vo veci môže konať pôvodný Šutkov senát.

Klimentov senát skonštatoval, že Harabinova premisa "je absurdná". Odvolal sa aj na judikatúru európskeho súdu, ktorá posudzovala rovnakú vec v Nemecku.

Tiež upozornil, že obhajcovia vzniesli námietku zaujatosti voči Šutkovmu senátu ešte počas pojednávania. Odvolávali sa na to isté, na čo neskôr Harabin. Námietku Najvyšší súd ešte počas hlavného pojednávania zamietol - o tom rozhodoval senát pod vedením Petra Krajčoviča.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Na čerpacích staniciach nastražili nakazené ihly, šíril aj Harabin Čítajte 

Harabina nepodporilo ani kolégium

Keď teda Harabin rozhodoval v odvolacom konaní, rozhodol úplne opačne ako Krajčovičov senát, pripomenul denník N. Vec išla preto na trestné kolégium, a to dalo v pomere 12 k 5 za pravdu Klimentovi, Krajčovičovi aj ŠTS.

Stalo sa tak 5. apríla 2017. Trestné kolégium tiež rozhodlo, že ak už raz bolo o námietke zaujatosti senátu rozhodnuté, nemôže sa o nej znovu rozhodovať.

Koncom apríla vo veci znovu rozhodoval ŠTS a obžalovaným udelil rovnaké tresty. Obžalovaní sa hneď na pojednávaní odvolali.

Vzápätí podali prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Peter Kysel a aj advokát Daniel Lipšic, ktorý na súde zastupuje poškodených rodičov zavraždeného Romana Deáka, námietky zaujatosti voči Harabinovi aj celému senátu.

Mal o nich rozhodnúť najprv Harabinov senát, následne by sa prokurátor mohol odvolať a vec by dostal iný senát. Harabin však o námietkach nerozhodol, pretože podľa neho neboli podané bezodkladne. Namiesto toho zrušil celý rozsudok ŠTS.

Štefan Harabin

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 422
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 136
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 228
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 580
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 148
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 262
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 130
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 778
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Alexander Ovečkin so slzami v očiach oslavuje prekonanie rekordu v počte gólov v NHL.

Ruský útočník sa stal najlepším strelcom histórie NHL.


Martin Turčin
Nashville Predators - Montreal Canadiens: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Nashville Predators - Montreal Canadiens.


Český šípkar Karel Sedláček.

Celkovým víťazom sa stal Stephen Bunting.


Na snímke hlavný tréner MFK Dukla Banská Bystrica František Straka.

(Ne)tradičné zhrnutie kola futbalovej Niké ligy.


Richard Hanzlík
SkryťZatvoriť reklamu