BRATISLAVA. Nenávidím ťa, zabijem ťa, nechcem byť s tebou. Takéto slová počúva Bratislavčan Marian Rašla, keď chodí navštevovať svoju iba päťročnú dcéru.
Vo veku iba dva a pol roka si ju so sebou zobrala mama, keď sa s Rašlom rozišli. Dievčatko nemá dôvod ho takýmto spôsobom odmietať.
Rašla je presvedčený, že za dcériným správaním je matka, ktorá sa snaží ich vzájomný kontakt čo najviac znepríjemniť. „Na začiatku každého stretnutia na mňa kričí a pľuje. Keď matka povolí a vzdiali sa, dieťa začne reagovať inak. Vidím, ako sa mení, trpí a nevie, čo ma v tejto situácii robiť,“ hovorí.

Rašla by sa preto so svojou dcérou chcel stretávať osamote, no dodnes sa mu to nedarí. Matka mu podľa vlastných slov v kontakte bráni a on už niekoľko mesiacov márne čaká na posudok, ktorý by dokázal, že matka na dcéru zle vplýva. Obáva sa, že čím dlhšie sa nemôže s dcérou stretávať osamote, tým viac ho bude odmietať.
Matka odkázala denník SME na svoju právnu zástupkyňu. Tá povedala, že sa k prípadu nebudú vyjadrovať, aby chránili súkromie rodiny pred medializáciou.
Boj o dieťa
- Po rozchode Mariana Rašlu s partnerkou, bratislavský okresný súd zveril v apríli 2014 dcéru jej mame.
- Otcovi sa však nepáčilo, ako stretnutia prebiehajú a chcel mať možnosť stretávať sa s ňou osamote
- Novozámocký súd predbežným opatrením rozhodol, že by sa s ňou osamote stretávať mal.
- Odvolal sa pritom na posudok znalca Petra Molnára, ktorý tvrdí, že matka na stretnutia otca s dcérou vplýva negatívne.
- Neskôr iný znalec Štefan Matula vypracoval správu na základe stretnutia matky a dcéry. Rašla prítomný nebol. Dcéra mu počas stretnutia povedala, že otca nemá rada.
- Krajský súd v Nitre na základe posudku zrušil Rašlovu možnosť stretávať sa s dcérou a nariadil nové dokazovanie.
Vo svojom vzájomnom spore využívajú obaja stanoviská, správy a posudky rôznych psychológov.
Tie si navzájom protirečia a súdy sa prikláňajú raz k jednému, inokedy k druhému.
Problémové stretávanie
Po rozchode bratislavský okresný súd zveril v apríli 2014 dcéru jej mame.
Rašla sa s ňou vtedy podľa súdu mohol stretávať každý druhý víkend. Za prítomnosti matky mohla dcéra uňho aj prespať, na čo pre nich vyhradil v byte samostatnú izbu.
Keďže obaja bývali v Bratislave, nemal s tým podľa vlastných slov problém a myslel si, že všetko bude prebiehať hladko.
Počas stretnutí sa ho však bývala partnerka stále snažila očierňovať a psychicky dcéru trestala za to, ak sa z jeho prítomnosti tešila.
Preto na súd podal návrh, aby sa s ňou mohol stretávať osamote. Vtedy podľa Rašlu vypukol otvorený konflikt.