BRATISLAVA. Nepríjemný pocit, že sa lekár namiesto bežného vyšetrenia dopustil obťažovania, si ľudia nechávajú pre seba. Okrem pacientov, ktorí si v danej chvíli nie sú istí, či si nenamýšľajú, a sami nevedia, aké sú obvyklé postupy pri určovaní diagnózy, problémy tohto druhu prakticky nepoznajú ani úrady.
„Útvar kontroly a sťažností ministerstva zdravotníctva neriešil podnet v súvislosti so sexuálnym obťažovaním pacientov lekármi,“ povedala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.
Podobne aj Slovenská lekárska komora hovorí, že v minulosti sa zaoberala len dvoma podnetmi na vyšetrenie lekára, ktoré malo údajne sexuálny podtón. Oba podnety boli vybavené ako neopodstatnené.
Kde možno hlásiť obťažovanie lekárom
- Slovenská lekárska komora,
- zriaďovateľ, najmä župy,
- súd.
Pokuty
- župa, ktorá dala lekárovi povolenie na vykonávanie činnosti, mu môže dať za to pokutu do výšky 1659 eur,
- ak je lekár zamestnancom ambulancie či nemocnice, pokuta by mohla byť až 16 596 eur.
Na to, že pacientky majú v niektorých prípadoch podozrenie na sexuálne obťažovanie lekármi, upozornil denník SME pri opise príbehu Kristíny Šlesarovej. Nepríjemné vyšetrenie zažila, keď prišla k lekárovi s podozrením na epilepsiu. Neurológ jej najprv kázal prechádzať sa po ambulancii bez podprsenky a neskôr jej nadvihol nohavičky. Zaujímal sa aj o ženinho priateľa a ich spoločný sexuálny život.
Na podobné dojmy z vyšetrenia u toho istého lekára sa sťažovali viaceré ženy aj v rámci hodnotení na stránke lekar.sk. Pacientky opisovali, že lekár im „stiahol nohavičky, pozeral sa tam dole asi minútu a popritom hmkal" alebo im chytal prsia a bradavky, hoci k nemu došli pre stuhnutý krk.
Ministerstvo zdravotníctva hovorí, že štandardné postupy, ako by mali vyzerať jednotlivé vyšetrenia, presne určené nie sú a vždy závisia od konkrétneho prípadu. Lekár by mal vždy postupovať tak, „aby do intimity pacienta zasiahol len v nevyhnutnej miere potrebnej na správne poskytnutie zdravotnej starostlivosti“.
Ak má niekto pocit, že lekár tieto hranice nedodržal, ministerstvo odporúča obrátiť sa na Slovenskú lekársku komoru či na zriaďovateľa ambulancie. Župy totiž môžu dať lekárom, ktorým vydali povolenie, aj niekoľkotisícové pokuty.
„Pacient si môže uplatňovať ochranu svojich práv napríklad aj súdnou cestou,“ dodala Eliášová. Samotný pojem obťažovanie totiž upravuje antidiskriminačný zákon a Zákonník práce. Pri postupe podľa Trestného zákona by za takéto správanie mohlo hroziť aj jedno- až päťročné väzenie.
