Advokát IVAN SYROVÝ sa neustále stretával s príbehmi ľudí, ktorí boli podvedení, predali nehnuteľnosť, a nedostali za ňu peniaze. Alebo naopak, zaplatili, a nemajú ani nehnuteľnosť, ani peniaze. A keďže z vlastnej praxe vie, že až v 99 percentách sa dá komplikáciám predísť, rozhodol sa o svoje skúsenosti podeliť v knihe Môj domáci právnik. Spísal v nej rady pre rôzne životné situácie – od sobáša až po pôžičky či susedské spory.
Môže podľa vás kniha nahradiť radu právnika?
Nie, stále platí, že v núdzi je najlepšie obrátiť sa na právnika. A radšej skôr ako neskoro. Často by sa dalo predísť komplikáciám napríklad ešte pred podpisom zmluvy. Ale keď už je neskoro, musíme ísť do súdnych sporov s neistým výsledkom. Mnohí sa snažia získať rady z internetu, no ich kvalitu nik nezaručuje.
Odborníka teda treba osloviť bez váhania, no zároveň je dobré byť už pred odbornou konzultáciou zorientovaný v problematike. Môj domáci právnik by mal byť niečo ako právna prvá pomoc.

Právnici si radi potrpia na presné formulácie. Nebol pre vás problém zjednodušiť právne rady tak, aby im čitateľ rozumel?
Snažil som sa vyjadrovať zrozumiteľným jazykom. Usiloval som sa tiež opísať najbežnejšie situácie z každodenného života. Ako som si totiž všimol v praxi, niektoré problémy sa pravidelne opakujú a aj ľudia pri nich notoricky opakujú tie isté chyby.
O aké prípady ide?
Čítankovým príkladom je kúpa a predaj nehnuteľností. Neustále sa stretávam s prípadmi ľudí, ktorí boli podvedení, predali nehnuteľnosť, a nedostali za ňu peniaze. Alebo naopak, zaplatili, a nemajú ani nehnuteľnosť, ani peniaze.
Dá sa právne zabezpečiť predaj alebo kúpa nehnuteľnosti tak, aby nedošlo ku komplikáciám?
Až 99 percentám komplikácií sa dá predísť. Na druhej strane totiž platí, že aby sa nejaká transakcia uskutočnila, musí medzi jej účastníkmi existovať aspoň minimálna dôvera.