BRATISLAVA. Témy troch pilierov agendy Organizácie Spojených národov (OSN) vrátane úsilia o reformné procesy a zhodnotenie úrovne vzájomných bilaterálnych vzťahov dominovali rozhovoru ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka s jeho čínskym rezortným partnerom Wang Yiom.
Ministri sa vo viac ako dvojhodinovom rozhovore venovali aj otázkam migrácie, nutnosti pokračovať v napĺňaní záväzkov vyplývajúcich z Parížskej klimatickej dohody, ale aj posúdeniu situácie vo vzťahu k Severnej Kórei.
Návšteva Pekingu
V piatok sa v rámci svojej návštevy Číny Lajčák stretol aj s viceprezidentom Čínskej ľudovej republiky Li Yuanchaom. Informoval o tom tlačový odbor rezortu diplomacie.
Lajčák pricestoval do Pekingu hlavne v súvislosti s jeho nadchádzajúcim pôsobením ako predsedu 72. Valného zhromaždenia OSN.
„Som presvedčeným zástancom myšlienky multilateralizmu. Globálne výzvy si vyžadujú spoločné úsilie pri hľadaní odpovedí – to znamená, že potrebujeme platformy na výmenu názorov a formovanie spoločných postojov, platformy akou je OSN. Musíme však urobiť všetko pre to, aby bol systém efektívnejší, aby rodina OSN bola pevnejšia, koherentnejšia a posilnená. Je mojou ambíciou budovať konsenzus a stavať mosty porozumenia. Ponúkam svoj potenciál na vytvorenie podmienok pre lepšiu a užšiu spoluprácu v úsilí o revitalizáciu organizácie aj v získavaní podpory členských štátov pre ňu,“ povedal Miroslav Lajčák, ktorý tiež ocenil významný vklad Číny do mierových operácií OSN, podporu implementácie cieľov trvalo udržateľného rozvoja a klimatickej dohody.
Preventívna diplomacia
Čína je druhým najväčším donorom finančných prostriedkov do mierových operácií OSN. V súčasnosti pôsobí v radoch modrých prilieb na celom svete viac ako 2 500 čínskych vojakov a policajtov, čo je najviac spomedzi všetkých piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN.
Ministri sa zhodli na potrebe venovať väčšiu pozornosť preventívnej diplomacii a snahe o predchádzanie konfliktov, čo je zároveň jednou z priorít, ktoré si Lajčák stanovil pre agendu 72. Valného zhromaždenia OSN. Hovorili tiež o reforme Bezpečnostnej rady OSN smerujúcej k tomu, aby jej zloženie lepšie odrážalo realitu 21. storočia.
Ministri sa vo viac ako dvojhodinovom rozhovore venovali aj otázkam migrácie, nutnosti pokračovať v napĺňaní záväzkov vyplývajúcich z Parížskej klimatickej dohody, ale aj posúdeniu situácie vo vzťahu k Severnej Kórei.
Pokrok vo vzájomných vzťahov
V bilaterálnej sfére konštatovali, že vzťahy medzi Slovenskom a Čínou zaznamenali v ostatných rokoch značný pokrok, osobitne v ekonomickej oblasti. Čína je aktuálne piatym najväčším obchodným partnerom Slovenska s ročným obratom viac ako 6,7 miliardy eur.
V politickej oblasti sú vzájomné vzťahy založené na kontinuite, živej výmene návštev a dialógu v mnohostranných formátoch, ako je napríklad iniciatíva Čína+16 krajín strednej a východnej Európy či program One Belt, One Road (Hodvábna cesta).
Ako konštatoval minister zahraničných vecí, Slovensko má záujem nadviazať na 67 rokov tradičného priateľstva a sústrediť sa na vzájomne výhodnú spoluprácu.
„Som presvedčený, že dokážeme prehĺbiť naše vzájomné vzťahy na základe vzájomného rešpektu a kontinuity,“ povedal Miroslav Lajčák. Zopakoval tiež postoj Slovenska, ktorá plne rešpektuje suverenitu a teritoriálnu integritu ČĽR a dodržiava politiku jednej Číny.
Riešili niekoľko otázok
Na stretnutí s viceprezidentom Čínskej ľudovej republiky Li Yuanchaom sa minister Lajčák venoval predovšetkým agende 72. Valného zhromaždenia OSN s osobitným dôrazom na mier a udržateľný rozvoj, ktoré sú "dvoma stranami tej istej mince."
„Musíme vynaložiť viac úsilia na zachovanie mieru a prevenciu konfliktov. Za ostatných 70 rokov sa nám podarilo vyhnúť celosvetovému konfliktu, avšak stále nás ohrozujú desiatky menších v rôznych kútoch sveta. Medzinárodné spoločenstvo musí urobiť viac. Mier a bezpečnosť sú základnými predpokladmi rozvoja,“ uviedol minister.
S viceprezidentom sa zhodli, že v súčasnej dobe charakterizovanej globalizáciou nie je protekcionizmus tou správnou cestou na riešenie problémov.