BRATISLAVA. Sme presvedčení, že sprostredkovanie spomienok ľudí, ktorí bojovali a umierali za hodnoty, na ktorých je dnes naša spoločnosť postavená, je najlepší spôsob, ako pochopiť korene súčasnej krízy, vyvarovať sa chýb a zároveň sa inšpirovať skúsenosťami našich rodičov, predkov a odovzdať ich ďalším generácia.
V tlačovom vyhlásení to uvádza 28 slovenských osobností, ktorí stoja za novou iniciatívou Kolégium Pamäti národa. Agentúru SITA o tom informovala riaditeľka neziskovej organizácie Post Bellum SK Sandra Polovková.

Spomienky pamätníkov
Nové spoločenstvo sa opiera najmä o prácu medzinárodnej organizácie Post Bellum, ktorá pôsobí vo väčšine krajín Európskej únie, kde dokumentuje, archivuje a sprístupňuje verejnosti spomienky pamätníkov, ktorí prežili nedemokratické režimy v 20. storočí.
Cieľom Kolégia je spájať osobnosti slovenského verejného, spoločenského a podnikateľského života, ktorým nie je ľahostajný odkaz starších generácií, súčasná spoločenská situácia a blízka budúcnosť Slovenska.
Slovenská časť spoločenstva, ktorej koordinátorkou je Lucia Štasselová, sa zároveň pripája k českému Kolégiu Pamäti národa, ktoré funguje už niekoľko rokov.
Chcú poukazovať na zmysel úcty a rešpektu
Osobnosti pripomínajú, že spoločnosť zažíva turbulentné časy, ktoré sa nás bezprostredne dotýkajú.
„Vzostup populizmu, úspech nacionalistov vo voľbách, nedostatok súcitu s ľuďmi, ktorí utekajú pred vojnou, relativizácia hodnôt, za ktoré bojovali naši rodičia, nedostatočné historické vedomie či pôsobenie ruských dezinformačných webov spôsobujú, že smerovanie našej krajiny stráca jasné kontúry a dochádza k spochybňovaniu zmyslu a hodnoty našej príslušnosti k rodine európskych demokratických krajín,“ uvádza sa v stanovisku.
Kolégium chce preto poukazovať na zmysel úcty a rešpektu k ľuďom, ktorí bojovali za hodnoty, na ktorých je postavená dnešná spoločnosť.
Ustanovujúce stretnutie slovenskej časti Kolégia Pamäti národa sa uskutočnilo 12. júna v Bratislava. Zakladajúcimi členmi iniciatívy sú viaceré známe slovenské osobnosti vrátane herca Milana Lasicu, herečky Emílie Vášáryovej, spisovateľa Tomáša Janovica, bývalého predsedu NR SR Františka Mikloška, riaditeľa SND Romana Poláka, literárneho vedca Petra Zajaca či poslancov NR SR Ondreja Dostála a Viery Dubačovej.