BRATISLAVA. Sestry opätovne vyzývajú kompetentných, aby venovali pozornosť problematike ošetrovania pacientov v domácom prostredí. Chcú, aby sa urýchlene prijala koncepcia jej rozvoja a financovania. Takúto požiadavku mali na ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nominant Smeru) už v marci.
Sesterská komora upozorňuje, že agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti (ADOS) živoria.
"Vidíme problém v tom, že táto starostlivosť nie je dostupná. Musíme navýšiť počet tých sestier a poskytovanie zdravotnej starostlivosti v domácom prostredí," uviedol Jaroslav Straka, šéf Sekcie sestier pracujúcich v ADOS pri Slovenskej komore sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA).

Komora navrhuje nový model
Považuje za alarmujúce, že sa ošetrovanie pacientov doma využíva na Slovensku tak málo. Na jeho zefektívnenie treba podľa neho zmenu financovania ADOS či zavedenie rajónov pre sestry.
"Všade vo svete na to už dávno prišli, že nemocnice sú určené na akútne riešenie zdravotných problémov pacientov, ale na dlhodobé liečenie pacientov sú predsa agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti, liečebne dlhodobo chorých, domy ošetrovateľskej starostlivosti, hospicové zariadenia a zariadenia pre paliatívnu starostlivosť, centrá integrovanej starostlivosti či zariadenia sociálnych služieb, ktorých existencia by mala byť podporovaná zo strany štátu," povedala prezidentka sesterskej komory Iveta Lazorová.
Myslí si, že je preto najvyšší čas spraviť poriadok vo vnímaní akútnej a dlhodobej, chronickej starostlivosti.
"Efektívne financovanie zdravotnej starostlivosti na Slovensku sa stále systematicky nerieši, pritom financovanie DOS je najlepšou možnosťou, ako začať riešiť problematiku financovania dlhodobej starostlivosti. Aj pri zmene financovania DOS budeme stále najlacnejšou zdravotnou starostlivosťou," priblížil Straka.
Komora preto navrhuje v spolupráci so zdravotnými poisťovňami vytvoriť nový model financovania, ktorý zreálni ceny takýchto služieb.

Vzrastajúci trend
Podľa Zuzany Maderovej zo sesterskej komory je preukázateľné, že ADOS prispievajú k znižovaniu nákladov na hospitalizáciu a liečbu pacienta.
Pripomína, že potreba domácich ošetrovateľských služieb má vzrastajúci trend a je čoraz viac vyhľadávanou formou poskytovania ošetrovateľskej starostlivosti v systéme ambulantnej starostlivosti. K výraznému rozvoju domácej ošetrovateľskej služby prispieva súčasný demografický vývoj spojený so starnutím populácie.
"Treba si uvedomiť, že starnúca populácia na Slovensku potrebuje stále viac zdravotníckych služieb, ktoré je možné vykonávať aj v domácom prostredí pacientov vo väčšom rozsahu a kvalite, ako sú základná diagnostika pacienta, komplexná ošetrovateľská starostlivosť, podávanie infúznej a injekčnej liečby, rehabilitácia, prevencia a podpora zdravia," dodal Straka.
Domáca ošetrovateľská starostlivosť je ambulantnou formou zdravotnej starostlivosti. Poskytuje sa v domácom alebo v inom sociálnom prostredí pacientom, ktorí potrebujú odbornú ošetrovateľskú alebo rehabilitačnú starostlivosť a nemôžu samostatne chodiť na ošetrenie či rehabilitáciu, nakoľko sú čiastočne alebo úplne imobilní.

Pracujú na novom zákone
Ministerstvo zdravotníctva podľa svojej hovorkyne Zuzany Eliášovej pracuje na systémových krokoch v oblasti domáceho ošetrovateľstva.
"Zriadili sme pracovnú skupinu, kde sa téma aktívne rieši. Je pre nás dôležitý taký koncept fungovania, ktorý bude reflektovať reálne potreby praxe a posúvať veci komplexne vpred," uviedla Eliášová v reakcii na výzvu sestier.
Ministerstvo v spolupráci s rezortom práce pracuje na novom zákone o dlhodobej zdravotnej starostlivosti. V tejto súvislosti sa podľa Eliášovej zaoberá aj otázkou financovania a dostupnosti agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivosti.
"Súčasťou konceptu dlhodobej starostlivosti je aj jasné zadefinovanie potrebnej zdravotno-sociálnej starostlivosti o pacienta," doplnila. Zámerom ministerstva má byť aj optimalizácia lôžkového fondu, podľa potrieb regiónov, so zvýraznením skvalitnenia najmä chronických lôžok.
Štátna poisťovňa zvýšila ceny za výkony
Minimálna sieť ADOS a spôsoby rozmiestnenie ADOS v teréne, ktoré spomína sesterská komora, majú byť predmetom ďalších diskusií v rámci pracovnej skupiny. "ADOS je vnímaná ako dôležitá služba z pohľadu poskytovania dlhodobej ošetrovateľskej starostlivosti v prirodzenom prostredí pacienta," doplnila Eliášová.
Ministerstvo zdravotníctva zároveň pripravilo pilotný projekt využitia služieb agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivosti pre potreby nemocníc, ktorý by sa mal postupne uvádzať do praxe. Myšlienkou je, aby nemocnica mohla do domáceho prostredia prepúšťať pacientov, ktorých zdravotný stav je stabilizovaný.
"Pacient tak v nemocnici strávi len nevyhnutne dlhý čas a ďalšia časť jeho liečby bude pokračovať v jeho domácom prostredí," skonštatovala Eliášová.
Čo sa týka financovania pripomenula, že štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) zvýšila od júla ceny za výkony v ADOS. VšZP celkovo zvýšila platby pre ADOS, zariadenia sociálnych služieb a mobilné hospice o približne dva milióny eur ročne.